MENZIES AVIATION ( ROMANIA ) SA

Activă

5224 Manipulări

MENZIES AVIATION ( ROMANIA ) SA (CUI 9225937) este o societate comercială pe acţiuni activă, cu sediul în Sat Otopeni Orş. Otopeni, ILFOV, înregistrată la 6 martie 1997, cu activitatea principală „manipulări” (CAEN 5224).

A depus 18 situații financiare la Ministerul Finanțelor, între 2008 și 2025. Din ultimul bilanț, pe 2025: cifră de afaceri 169.140.623 lei, profit net de 11.090.501 lei, datorii de 37.655.659 lei, capitaluri proprii de 17.398.905 lei, 765 de salariați.

Scorul de risc calculat din situațiile financiare este 75 din 100, clasa B — risc scăzut. Se calculează numai din bilanțurile depuse și nu cuprinde datoriile la buget, dosarele din instanță sau insolvența.

75

Scor de risc · clasa B

Risc scăzut

75 din 100, calculat numai din bilanțul pe 2025: cât de solid stă firma pe cifrele ei — capital, lichiditate, profit, îndatorare. Nu e o probabilitate de insolvență.

35506580
EDCBA
Îndatorare
64.53%
Solvabilitate
29.82%

Scorul se calculează din situațiile financiare depuse la Ministerul Finanțelor — solvabilitate, lichiditate, profitabilitate, îndatorare, tendință și istoricul rezultatelor, cu ponderi fixe. Nu cuprinde datoriile la buget, dosarele din instanță și nimic din ce s-a întâmplat după data bilanțului. Vezi toți cei șase factori · Cum se calculează scorul

Cifra de afaceri

169.140.623lei

Venituri totale

172.860.089lei

Rezultat net

11.090.501lei

Datorii

37.655.659lei

Capitaluri proprii

17.398.905lei

Capital de lucru

9.699.712lei

Salariați

765

Cifră de afaceri pe salariat

221.099lei

Identitate și situație fiscală

ANAF, Registrul comerțului

În registrul comerțului

Formă juridică
SOCIETATE COMERCIALĂ PE ACŢIUNI
Tip entitate
SA
Stare
Activă
Nr. registrul comerțului
J23/1345/2002
Data înregistrării
6 martie 1997

Activitate și sediu

Activitate principală
5224 — Manipulări
Sediu social
JUD. ILFOV, SAT OTOPENI ORŞ. OTOPENI, CALEA BUCURESTILOR, NR.224E

Situație fiscală

TVA, TVA la încasare, inactivitatea fiscală și e-Factura sunt în raportul complet.

Date de contact și reprezentanți

Declarații fiscale, registru, surse publice

Telefoane, emailuri, site și reprezentanții legali

Situații financiare

Ministerul Finanțelor

Evoluția firmei

2008–2025, în lei

Cifra de afaceri și profitul

Salariați

Cifra de afaceri, față de 2024
+29,1%
Profitul, față de anul trecut
-9,8%
Creștere anuală compusă
+12,8%

Cifra de afaceri

Venitul din activitatea de bază.

Profitul sau pierderea

Rezultatul net al exercițiului.

Active totale

Imobilizate plus circulante.

Datorii

Tot ce datorează firma, pe termen scurt și lung.

Capitaluri proprii

Ce rămâne acționarilor după datorii.

Salariați

Numărul mediu din cursul anului.

Cifra de afaceri pe salariat

Cât produce, în medie, un angajat.

Risc, 2025

75clasa B

Risc scăzut

Ce l-a dat

  • Solvabilitate29.82%

    Capitalurile proprii acoperă o parte mică din active.

  • Lichiditate1.26 x

    Datoriile sunt acoperite, cu rezervă mică.

  • Profitabilitate6.56%

    Marjă netă sănătoasă.

  • Îndatorare64.53%

    Îndatorare ridicată.

  • Tendință29.14%

    Creștere puternică a cifrei de afaceri.

  • Istoricul rezultatelor0 ani

    Fără pierderi în anii analizați.

Evoluția scorului

2008–2025, exercițiu cu exercițiu
035506580100EDCBA75200820092010201120122013201420152016201720182019202020212022202320242025

Apasă un an ca să-i vezi cifrele — se schimbă și rubrica de risc de mai sus, și foaia de bilanț de mai jos.

18 exerciții depuse, 2008–2025 · Societate comercială

Activ

I1Active imobilizate10.998.656lei
I2Active circulante47.355.371lei
I3Stocuri1.598.524lei
I4Creanțe43.488.167lei
I5Casa și conturi la bănci2.268.680lei
I6Cheltuieli în avans335.837lei

Pasiv

I7Datorii37.655.659lei
I8Venituri în avans0lei
I9Provizioane3.635.300lei
I10Capitaluri17.398.905lei
I11Capital subscris vărsat482.919lei

Contul de profit și pierdere

I13Cifra de afaceri netă169.140.623lei
I14Venituri totale172.860.089lei
I15Cheltuieli totale158.368.293lei
I16Profit brut14.491.796lei
I18Profit net11.090.501lei
I19Pierdere netă0lei
I20Număr mediu de salariați765

Indicatori · 2025

Marjă netă6,56%
Marjă brută8,57%
Rentabilitatea capitalurilor63,74%
Rentabilitatea activelor19,01%
Grad de îndatorare64,53%
Lichiditate curentă1,26
Cifră de afaceri pe salariat221.099lei
Fond de rulment9.699.712lei

Cifra de afaceri în timp

20082025
Creștere în ultimul an
29,14%
Creștere anuală compusă
12,75%

Acționari și asociați

Citite cu AI din actele firmei

Cine deține firma, cu procentele

Datorii la bugetul de stat

ANAF, listele de restanțe

Restanțele publicate de ANAF, pe bugete și cu istoric

Achiziții publice

SICAP

Contractele publice, cu clienții și valorile lor

Licențe și autorizații

ARR, ANRE

Licențele ARR și autorizațiile ANRE, cu valabilitatea lor

Activități CAEN autorizate

Registrul comerțului

Toate activitățile autorizate, nu doar cea principală

Dosare în instanță

Portalul instanțelor de judecată

Dosarele în care figurează firma, cu calitatea ei

Buletinul Procedurilor de Insolvență

BPI · titlurile, textul actelor și citirile din ele

Publicațiile din Buletinul Procedurilor de Insolvență

Creditorii din insolvență

BPI · tabelele publicate de administratorul judiciar

Cine are de luat bani de la firmă și cât

Monitorul Oficial

Monitorul Oficial, Partea a IV-a și a VII-a

Actele publicate în Monitorul Oficial

Firme din același domeniu

Secțiunea H · Transport și depozitare

5224 Manipulări

Cele mai nou înregistrate în județul Ilfov

Întrebări despre MENZIES AVIATION ( ROMANIA ) SA

Ce cifră de afaceri are MENZIES AVIATION ( ROMANIA ) SA?
În ultimul bilanț depus, pe 2025, cifra de afaceri a fost 169.140.623 lei. Rezultatul net al aceluiași an a fost 11.090.501 lei.
MENZIES AVIATION ( ROMANIA ) SA mai este activă?
În registrul comerțului, firma figurează ca activă. E starea publicată la ultima sincronizare cu sursele.
Câte bilanțuri a depus MENZIES AVIATION ( ROMANIA ) SA?
18 bilanțuri, din 2008 până în 2025.
Câți angajați are MENZIES AVIATION ( ROMANIA ) SA?
765 de salariați, conform ultimului bilanț depus, pe 2025.
Ce datorii are MENZIES AVIATION ( ROMANIA ) SA?
În bilanțul pe 2025, firma raportează datorii totale de 37.655.659 lei. Sunt datoriile din bilanț, nu restanțele la bugetul de stat, care se publică separat de ANAF.
Ce scor de risc are MENZIES AVIATION ( ROMANIA ) SA?
75 din 100, clasa B (risc scăzut), calculat din solvabilitate, lichiditate, profitabilitate, îndatorare, tendință și istoricul rezultatelor.
MENZIES AVIATION ( ROMANIA ) SA este în insolvență?
În registrul comerțului, firma figurează ca activă. Publicațiile din Buletinul Procedurilor de Insolvență, dacă există, sunt listate mai jos.
Ce cod CAEN are MENZIES AVIATION ( ROMANIA ) SA?
Activitatea principală este CAEN 5224 — Manipulări.

Datele provin din surse publice oficiale — Ministerul Finanțelor, ANAF, Registrul comerțului, ARR, ANRE, SICAP, BPI și Monitorul Oficial — și sunt prezentate așa cum au fost publicate. Aceleași date sunt disponibile și prin API. Reprezinți firma? .