METRO CASH & CARRY ROMANIA SRL

Activă

4639 Comerţ cu ridicata nespecializat de produse alimentare, băuturi şi tutun

METRO CASH & CARRY ROMANIA SRL (CUI 8119423) este o societate comercială cu răspundere limitată activă, cu sediul în Sector 3 Mun. Bucureşti, MUNICIPIUL BUCUREŞTI, înregistrată la 15 februarie 1996, cu activitatea principală „comerţ cu ridicata nespecializat de produse alimentare, băuturi şi tutun” (CAEN 4639).

A depus 17 situații financiare la Ministerul Finanțelor, între 2009 și 2025. Din ultimul bilanț, pe 2025: cifră de afaceri 11.914.547.569 lei, profit net de 22.535.561 lei, datorii de 1.759.605.724 lei, capitaluri proprii de 1.310.631.388 lei, 3.900 de salariați.

Scorul de risc calculat din situațiile financiare este 63 din 100, clasa C — risc moderat. Se calculează numai din bilanțurile depuse și nu cuprinde datoriile la buget, dosarele din instanță sau insolvența.

63

Scor de risc · clasa C

Risc moderat

63 din 100, calculat numai din bilanțul pe 2025: cât de solid stă firma pe cifrele ei — capital, lichiditate, profit, îndatorare. Nu e o probabilitate de insolvență.

35506580
EDCBA
  • Activele circulante nu acoperă datoriile.
Lichiditate
0.93 x
Profitabilitate
0.19%

Scorul se calculează din situațiile financiare depuse la Ministerul Finanțelor — solvabilitate, lichiditate, profitabilitate, îndatorare, tendință și istoricul rezultatelor, cu ponderi fixe. Nu cuprinde datoriile la buget, dosarele din instanță și nimic din ce s-a întâmplat după data bilanțului. Vezi toți cei șase factori · Cum se calculează scorul

Cifra de afaceri

11.914.547.569lei

Venituri totale

11.989.402.262lei

Rezultat net

22.535.561lei

Datorii

1.759.605.724lei

Capitaluri proprii

1.310.631.388lei

Capital de lucru

-128.562.344lei

Salariați

3.900

Cifră de afaceri pe salariat

3.055.012lei

Identitate și situație fiscală

ANAF, Registrul comerțului

În registrul comerțului

Formă juridică
SOCIETATE COMERCIALĂ CU RĂSPUNDERE LIMITATĂ
Tip entitate
SRL
Stare
Activă
Nr. registrul comerțului
J2010009081409
Data înregistrării
15 februarie 1996

Activitate și sediu

Activitate principală
4639 — Comerţ cu ridicata nespecializat de produse alimentare, băuturi şi tutun
Sediu social
MUNICIPIUL BUCUREŞTI, SECTOR 3, B-DUL THEODOR PALLADY, NR.51 N, CLĂDIREA C6. CORP A

Situație fiscală

TVA, TVA la încasare, inactivitatea fiscală și e-Factura sunt în raportul complet.

Date de contact și reprezentanți

Declarații fiscale, registru, surse publice

Telefoane, emailuri, site și reprezentanții legali

Situații financiare

Ministerul Finanțelor

Evoluția firmei

2009–2025, în lei

Cifra de afaceri și profitul

Salariați

Cifra de afaceri, față de 2024
+5,4%
Profitul, față de anul trecut
+180,1%
Creștere anuală compusă
+4,7%

Cifra de afaceri

Venitul din activitatea de bază.

Profitul sau pierderea

Rezultatul net al exercițiului.

Active totale

Imobilizate plus circulante.

Datorii

Tot ce datorează firma, pe termen scurt și lung.

Capitaluri proprii

Ce rămâne acționarilor după datorii.

Salariați

Numărul mediu din cursul anului.

Cifra de afaceri pe salariat

Cât produce, în medie, un angajat.

Risc, 2025

63clasa C

Risc moderat

Ce l-a dat

  • Solvabilitate41.14%

    Echilibru bun între capitalul propriu și datorii.

  • Lichiditate0.93 x

    Activele circulante nu acoperă toate datoriile.

  • Profitabilitate0.19%

    Marjă netă foarte subțire.

  • Îndatorare55.24%

    Îndatorare moderată.

  • Tendință5.37%

    Cifra de afaceri a crescut.

  • Istoricul rezultatelor1 ani

    Un an cu pierdere în perioada analizată.

Evoluția scorului

2009–2025, exercițiu cu exercițiu
035506580100EDCBA6320092010201120122013201420152016201720182019202020212022202320242025

Apasă un an ca să-i vezi cifrele — se schimbă și rubrica de risc de mai sus, și foaia de bilanț de mai jos.

17 exerciții depuse, 2009–2025 · Societate comercială

Activ

I1Active imobilizate1.554.493.551lei
I2Active circulante1.631.043.380lei
I3Stocuri754.492.088lei
I4Creanțe176.393.569lei
I5Casa și conturi la bănci414.534.094lei
I6Cheltuieli în avans20.863.489lei

Pasiv

I7Datorii1.759.605.724lei
I8Venituri în avans14.024.196lei
I9Provizioane122.139.112lei
I10Capitaluri1.310.631.388lei
I11Capital subscris vărsat13.537.500lei

Contul de profit și pierdere

I13Cifra de afaceri netă11.914.547.569lei
I14Venituri totale11.989.402.262lei
I15Cheltuieli totale11.848.324.900lei
I16Profit brut141.077.362lei
I18Profit net22.535.561lei
I19Pierdere netă0lei
I20Număr mediu de salariați3.900

Indicatori · 2025

Marjă netă0,19%
Marjă brută1,18%
Rentabilitatea capitalurilor1,72%
Rentabilitatea activelor0,71%
Grad de îndatorare55,24%
Lichiditate curentă0,93
Cifră de afaceri pe salariat3,06 mil.lei
Fond de rulment-128.562.344lei

Cifra de afaceri în timp

20092025
Creștere în ultimul an
5,37%
Creștere anuală compusă
4,66%

Acționari și asociați

Citite cu AI din actele firmei

Cine deține firma, cu procentele

Datorii la bugetul de stat

ANAF, listele de restanțe

Restanțele publicate de ANAF, pe bugete și cu istoric

Achiziții publice

SICAP

Contractele publice, cu clienții și valorile lor

Licențe și autorizații

ARR, ANRE

Licențele ARR și autorizațiile ANRE, cu valabilitatea lor

Activități CAEN autorizate

Registrul comerțului

Toate activitățile autorizate, nu doar cea principală

Dosare în instanță

Portalul instanțelor de judecată

Dosarele în care figurează firma, cu calitatea ei

Buletinul Procedurilor de Insolvență

BPI · titlurile, textul actelor și citirile din ele

Publicațiile din Buletinul Procedurilor de Insolvență

Creditorii din insolvență

BPI · tabelele publicate de administratorul judiciar

Cine are de luat bani de la firmă și cât

Monitorul Oficial

Monitorul Oficial, Partea a IV-a și a VII-a

Actele publicate în Monitorul Oficial

Firme din același domeniu

Secțiunea G · Comerț cu ridicata și cu amănuntul

4639 Comerț cu ridicata nespecializat de produse alimentare, băuturi și tutun

Cele mai nou înregistrate în județul București

Întrebări despre METRO CASH & CARRY ROMANIA SRL

Ce cifră de afaceri are METRO CASH & CARRY ROMANIA SRL?
În ultimul bilanț depus, pe 2025, cifra de afaceri a fost 11.914.547.569 lei. Rezultatul net al aceluiași an a fost 22.535.561 lei.
METRO CASH & CARRY ROMANIA SRL mai este activă?
În registrul comerțului, firma figurează ca activă. E starea publicată la ultima sincronizare cu sursele.
Câte bilanțuri a depus METRO CASH & CARRY ROMANIA SRL?
17 bilanțuri, din 2009 până în 2025.
Câți angajați are METRO CASH & CARRY ROMANIA SRL?
3.900 de salariați, conform ultimului bilanț depus, pe 2025.
Ce datorii are METRO CASH & CARRY ROMANIA SRL?
În bilanțul pe 2025, firma raportează datorii totale de 1.759.605.724 lei. Sunt datoriile din bilanț, nu restanțele la bugetul de stat, care se publică separat de ANAF.
Ce scor de risc are METRO CASH & CARRY ROMANIA SRL?
63 din 100, clasa C (risc moderat), calculat din solvabilitate, lichiditate, profitabilitate, îndatorare, tendință și istoricul rezultatelor.
METRO CASH & CARRY ROMANIA SRL este în insolvență?
În registrul comerțului, firma figurează ca activă. Publicațiile din Buletinul Procedurilor de Insolvență, dacă există, sunt listate mai jos.
Ce cod CAEN are METRO CASH & CARRY ROMANIA SRL?
Activitatea principală este CAEN 4639 — Comerţ cu ridicata nespecializat de produse alimentare, băuturi şi tutun.

Datele provin din surse publice oficiale — Ministerul Finanțelor, ANAF, Registrul comerțului, ARR, ANRE, SICAP, BPI și Monitorul Oficial — și sunt prezentate așa cum au fost publicate. Aceleași date sunt disponibile și prin API. Reprezinți firma? .