TIMKEN ROMANIA SA

Activă

2815 Fabricarea lagărelor, angrenajelor, cutiilor de viteză şi a elementelor mecanice dentransmisie

TIMKEN ROMANIA SA (CUI 3196778) este o societate comercială pe acţiuni activă, cu sediul în Mun. Ploieşti, PRAHOVA, înregistrată la 11 februarie 1993, cu activitatea principală „fabricarea lagărelor, angrenajelor, cutiilor de viteză şi a elementelor mecanice dentransmisie” (CAEN 2815).

A depus 18 situații financiare la Ministerul Finanțelor, între 2008 și 2025. Din ultimul bilanț, pe 2025: cifră de afaceri 434.852.877 lei, profit net de 22.776.799 lei, datorii de 87.520.286 lei, capitaluri proprii de 602.356.930 lei, 666 de salariați.

Scorul de risc calculat din situațiile financiare este 87 din 100, clasa A — risc foarte scăzut. Se calculează numai din bilanțurile depuse și nu cuprinde datoriile la buget, dosarele din instanță sau insolvența.

87

Scor de risc · clasa A

Risc foarte scăzut

87 din 100, calculat numai din bilanțul pe 2025: cât de solid stă firma pe cifrele ei — capital, lichiditate, profit, îndatorare. Nu e o probabilitate de insolvență.

35506580
EDCBA
Tendință
-6.67%
Istoricul rezultatelor
1 ani

Scorul se calculează din situațiile financiare depuse la Ministerul Finanțelor — solvabilitate, lichiditate, profitabilitate, îndatorare, tendință și istoricul rezultatelor, cu ponderi fixe. Nu cuprinde datoriile la buget, dosarele din instanță și nimic din ce s-a întâmplat după data bilanțului. Vezi toți cei șase factori · Cum se calculează scorul

Cifra de afaceri

434.852.877lei

Venituri totale

477.956.331lei

Rezultat net

22.776.799lei

Datorii

87.520.286lei

Capitaluri proprii

602.356.930lei

Capital de lucru

384.941.232lei

Salariați

666

Cifră de afaceri pe salariat

652.932lei

Identitate și situație fiscală

ANAF, Registrul comerțului

În registrul comerțului

Formă juridică
SOCIETATE COMERCIALĂ PE ACŢIUNI
Tip entitate
SA
Stare
Activă
Nr. registrul comerțului
J1991000016292
Data înregistrării
11 februarie 1993

Activitate și sediu

Activitate principală
2815 — Fabricarea lagărelor, angrenajelor, cutiilor de viteză şi a elementelor mecanice dentransmisie
Sediu social
JUD. PRAHOVA, MUN. PLOIEŞTI, STR. DOCTOR GHEORGHE PETRESCU, NR.25

Situație fiscală

TVA, TVA la încasare, inactivitatea fiscală și e-Factura sunt în raportul complet.

Date de contact și reprezentanți

Declarații fiscale, registru, surse publice

Telefoane, emailuri, site și reprezentanții legali

Situații financiare

Ministerul Finanțelor

Evoluția firmei

2008–2025, în lei

Cifra de afaceri și profitul

Salariați

Cifra de afaceri, față de 2024
-6,7%
Profitul, față de anul trecut
+10,9%
Creștere anuală compusă
+1,9%

Cifra de afaceri

Venitul din activitatea de bază.

Profitul sau pierderea

Rezultatul net al exercițiului.

Active totale

Imobilizate plus circulante.

Datorii

Tot ce datorează firma, pe termen scurt și lung.

Capitaluri proprii

Ce rămâne acționarilor după datorii.

Salariați

Numărul mediu din cursul anului.

Cifra de afaceri pe salariat

Cât produce, în medie, un angajat.

Risc, 2025

87clasa A

Risc foarte scăzut

Ce l-a dat

  • Solvabilitate86.74%

    Peste jumătate din active sunt finanțate din capital propriu.

  • Lichiditate5.4 x

    Activele circulante acoperă confortabil datoriile.

  • Profitabilitate5.24%

    Marjă netă sănătoasă.

  • Îndatorare12.6%

    Îndatorare scăzută.

  • Tendință-6.67%

    Cifra de afaceri a scăzut ușor.

  • Istoricul rezultatelor1 ani

    Un an cu pierdere în perioada analizată.

Evoluția scorului

2008–2025, exercițiu cu exercițiu
035506580100EDCBA87200820092010201120122013201420152016201720182019202020212022202320242025

Apasă un an ca să-i vezi cifrele — se schimbă și rubrica de risc de mai sus, și foaia de bilanț de mai jos.

18 exerciții depuse, 2008–2025 · Societate comercială

Activ

I1Active imobilizate221.969.973lei
I2Active circulante472.461.518lei
I3Stocuri120.531.012lei
I4Creanțe308.870.343lei
I5Casa și conturi la bănci43.060.163lei
I6Cheltuieli în avans544.592lei

Pasiv

I7Datorii87.520.286lei
I8Venituri în avans37.867lei
I9Provizioane5.061.000lei
I10Capitaluri602.356.930lei
I11Capital subscris vărsat83.736.073lei

Contul de profit și pierdere

I13Cifra de afaceri netă434.852.877lei
I14Venituri totale477.956.331lei
I15Cheltuieli totale450.137.343lei
I16Profit brut27.818.988lei
I18Profit net22.776.799lei
I19Pierdere netă0lei
I20Număr mediu de salariați666

Indicatori · 2025

Marjă netă5,24%
Marjă brută6,4%
Rentabilitatea capitalurilor3,78%
Rentabilitatea activelor3,28%
Grad de îndatorare12,6%
Lichiditate curentă5,40
Cifră de afaceri pe salariat652.932lei
Fond de rulment384.941.232lei

Cifra de afaceri în timp

20082025
Creștere în ultimul an
-6,67%
Creștere anuală compusă
1,85%

Acționari și asociați

Citite cu AI din actele firmei

Cine deține firma, cu procentele

Datorii la bugetul de stat

ANAF, listele de restanțe

Restanțele publicate de ANAF, pe bugete și cu istoric

Achiziții publice

SICAP

Contractele publice, cu clienții și valorile lor

Licențe și autorizații

ARR, ANRE

Licențele ARR și autorizațiile ANRE, cu valabilitatea lor

Activități CAEN autorizate

Registrul comerțului

Toate activitățile autorizate, nu doar cea principală

Dosare în instanță

Portalul instanțelor de judecată

Dosarele în care figurează firma, cu calitatea ei

Buletinul Procedurilor de Insolvență

BPI · titlurile, textul actelor și citirile din ele

Publicațiile din Buletinul Procedurilor de Insolvență

Creditorii din insolvență

BPI · tabelele publicate de administratorul judiciar

Cine are de luat bani de la firmă și cât

Monitorul Oficial

Monitorul Oficial, Partea a IV-a și a VII-a

Actele publicate în Monitorul Oficial

Firme din același domeniu

Secțiunea C · Industria prelucrătoare

2815 Fabricarea lagărelor, angrenajelor, cutiilor de viteză și a elementelor mecanice de transmisie

Cele mai nou înregistrate în județul Prahova

Întrebări despre TIMKEN ROMANIA SA

Ce cifră de afaceri are TIMKEN ROMANIA SA?
În ultimul bilanț depus, pe 2025, cifra de afaceri a fost 434.852.877 lei. Rezultatul net al aceluiași an a fost 22.776.799 lei.
TIMKEN ROMANIA SA mai este activă?
În registrul comerțului, firma figurează ca activă. E starea publicată la ultima sincronizare cu sursele.
Câte bilanțuri a depus TIMKEN ROMANIA SA?
18 bilanțuri, din 2008 până în 2025.
Câți angajați are TIMKEN ROMANIA SA?
666 de salariați, conform ultimului bilanț depus, pe 2025.
Ce datorii are TIMKEN ROMANIA SA?
În bilanțul pe 2025, firma raportează datorii totale de 87.520.286 lei. Sunt datoriile din bilanț, nu restanțele la bugetul de stat, care se publică separat de ANAF.
Ce scor de risc are TIMKEN ROMANIA SA?
87 din 100, clasa A (risc foarte scăzut), calculat din solvabilitate, lichiditate, profitabilitate, îndatorare, tendință și istoricul rezultatelor.
TIMKEN ROMANIA SA este în insolvență?
În registrul comerțului, firma figurează ca activă. Publicațiile din Buletinul Procedurilor de Insolvență, dacă există, sunt listate mai jos.
Ce cod CAEN are TIMKEN ROMANIA SA?
Activitatea principală este CAEN 2815 — Fabricarea lagărelor, angrenajelor, cutiilor de viteză şi a elementelor mecanice dentransmisie.

Datele provin din surse publice oficiale — Ministerul Finanțelor, ANAF, Registrul comerțului, ARR, ANRE, SICAP, BPI și Monitorul Oficial — și sunt prezentate așa cum au fost publicate. Aceleași date sunt disponibile și prin API. Reprezinți firma? .