ELECTRICA FURNIZARE SA

Activă

3515 Comercializarea energiei electrice

ELECTRICA FURNIZARE SA (CUI 28909028) este o societate comercială pe acţiuni activă, cu sediul în Sector 1 Mun. Bucureşti, MUNICIPIUL BUCUREŞTI, înregistrată la 22 iulie 2011, cu activitatea principală „comercializarea energiei electrice” (CAEN 3515).

A depus 15 situații financiare la Ministerul Finanțelor, între 2011 și 2025. Din ultimul bilanț, pe 2025: cifră de afaceri 9.237.566.231 lei, profit net de 244.673.017 lei, datorii de 5.597.246.067 lei, capitaluri proprii de 236.425.815 lei, 768 de salariați.

Scorul de risc calculat din situațiile financiare este 53 din 100, clasa C — risc moderat. Se calculează numai din bilanțurile depuse și nu cuprinde datoriile la buget, dosarele din instanță sau insolvența.

53

Scor de risc · clasa C

Risc moderat

53 din 100, calculat numai din bilanțul pe 2025: cât de solid stă firma pe cifrele ei — capital, lichiditate, profit, îndatorare. Nu e o probabilitate de insolvență.

35506580
EDCBA
Îndatorare
96.12%
Solvabilitate
4.06%

Scorul se calculează din situațiile financiare depuse la Ministerul Finanțelor — solvabilitate, lichiditate, profitabilitate, îndatorare, tendință și istoricul rezultatelor, cu ponderi fixe. Nu cuprinde datoriile la buget, dosarele din instanță și nimic din ce s-a întâmplat după data bilanțului. Vezi toți cei șase factori · Cum se calculează scorul

Cifra de afaceri

9.237.566.231lei

Venituri totale

9.287.318.032lei

Rezultat net

244.673.017lei

Datorii

5.597.246.067lei

Capitaluri proprii

236.425.815lei

Capital de lucru

91.184.255lei

Salariați

768

Cifră de afaceri pe salariat

12.028.081lei

Identitate și situație fiscală

ANAF, Registrul comerțului

În registrul comerțului

Formă juridică
SOCIETATE COMERCIALĂ PE ACŢIUNI
Tip entitate
SA
Stare
Activă
Nr. registrul comerțului
J2011008974400
Data înregistrării
22 iulie 2011

Activitate și sediu

Activitate principală
3515 — Comercializarea energiei electrice
Sediu social
MUNICIPIUL BUCUREŞTI, SECTOR 1, ŞOS. ŞTEFAN CEL MARE, NR.1A, PARTER PARŢIAL. ETAJ 1 .ETAJ2 SI ETAJ 3 PARTIAL

Situație fiscală

TVA, TVA la încasare, inactivitatea fiscală și e-Factura sunt în raportul complet.

Date de contact și reprezentanți

Declarații fiscale, registru, surse publice

Telefoane, emailuri, site și reprezentanții legali

Situații financiare

Ministerul Finanțelor

Evoluția firmei

2011–2025, în lei

Cifra de afaceri și profitul

Salariați

Cifra de afaceri, față de 2024
+6,1%
Profitul, față de anul trecut
+169%
Creștere anuală compusă
+12,6%

Cifra de afaceri

Venitul din activitatea de bază.

Profitul sau pierderea

Rezultatul net al exercițiului.

Active totale

Imobilizate plus circulante.

Datorii

Tot ce datorează firma, pe termen scurt și lung.

Capitaluri proprii

Ce rămâne acționarilor după datorii.

Salariați

Numărul mediu din cursul anului.

Cifra de afaceri pe salariat

Cât produce, în medie, un angajat.

Risc, 2025

53clasa C

Risc moderat

Ce l-a dat

  • Solvabilitate4.06%

    Firma e finanțată aproape numai din datorii.

  • Lichiditate1.02 x

    Datoriile sunt acoperite, cu rezervă mică.

  • Profitabilitate2.65%

    Marjă netă modestă.

  • Îndatorare96.12%

    Peste 80% din active sunt finanțate din datorii.

  • Tendință6.08%

    Cifra de afaceri a crescut.

  • Istoricul rezultatelor1 ani

    Un an cu pierdere în perioada analizată.

Evoluția scorului

2011–2025, exercițiu cu exercițiu
035506580100EDCBA53201120122013201420152016201720182019202020212022202320242025

Apasă un an ca să-i vezi cifrele — se schimbă și rubrica de risc de mai sus, și foaia de bilanț de mai jos.

15 exerciții depuse, 2011–2025 · Societate comercială

Activ

I1Active imobilizate134.977.463lei
I2Active circulante5.688.430.322lei
I3Stocuri28.967.159lei
I4Creanțe5.539.459.680lei
I5Casa și conturi la bănci120.003.483lei
I6Cheltuieli în avans52.787.321lei

Pasiv

I7Datorii5.597.246.067lei
I8Venituri în avans1.909.033lei
I9Provizioane40.614.191lei
I10Capitaluri236.425.815lei
I11Capital subscris vărsat214.271.760lei

Contul de profit și pierdere

I13Cifra de afaceri netă9.237.566.231lei
I14Venituri totale9.287.318.032lei
I15Cheltuieli totale8.987.233.602lei
I16Profit brut300.084.430lei
I18Profit net244.673.017lei
I19Pierdere netă0lei
I20Număr mediu de salariați768

Indicatori · 2025

Marjă netă2,65%
Marjă brută3,25%
Rentabilitatea capitalurilor103,49%
Rentabilitatea activelor4,2%
Grad de îndatorare96,12%
Lichiditate curentă1,02
Cifră de afaceri pe salariat12,03 mil.lei
Fond de rulment91.184.255lei

Cifra de afaceri în timp

20112025
Creștere în ultimul an
6,08%
Creștere anuală compusă
12,61%

Acționari și asociați

Citite cu AI din actele firmei

Cine deține firma, cu procentele

Datorii la bugetul de stat

ANAF, listele de restanțe

Restanțele publicate de ANAF, pe bugete și cu istoric

Achiziții publice

SICAP

Contractele publice, cu clienții și valorile lor

Licențe și autorizații

ARR, ANRE

Licențele ARR și autorizațiile ANRE, cu valabilitatea lor

Activități CAEN autorizate

Registrul comerțului

Toate activitățile autorizate, nu doar cea principală

Dosare în instanță

Portalul instanțelor de judecată

Dosarele în care figurează firma, cu calitatea ei

Buletinul Procedurilor de Insolvență

BPI · titlurile, textul actelor și citirile din ele

Publicațiile din Buletinul Procedurilor de Insolvență

Creditorii din insolvență

BPI · tabelele publicate de administratorul judiciar

Cine are de luat bani de la firmă și cât

Monitorul Oficial

Monitorul Oficial, Partea a IV-a și a VII-a

Actele publicate în Monitorul Oficial

Firme din același domeniu

Secțiunea D · Energie electrică, termică, gaze și aer condiționat

3515 Comercializarea energiei electrice

Cele mai nou înregistrate în județul București

Întrebări despre ELECTRICA FURNIZARE SA

Ce cifră de afaceri are ELECTRICA FURNIZARE SA?
În ultimul bilanț depus, pe 2025, cifra de afaceri a fost 9.237.566.231 lei. Rezultatul net al aceluiași an a fost 244.673.017 lei.
ELECTRICA FURNIZARE SA mai este activă?
În registrul comerțului, firma figurează ca activă. E starea publicată la ultima sincronizare cu sursele.
Câte bilanțuri a depus ELECTRICA FURNIZARE SA?
15 bilanțuri, din 2011 până în 2025.
Câți angajați are ELECTRICA FURNIZARE SA?
768 de salariați, conform ultimului bilanț depus, pe 2025.
Ce datorii are ELECTRICA FURNIZARE SA?
În bilanțul pe 2025, firma raportează datorii totale de 5.597.246.067 lei. Sunt datoriile din bilanț, nu restanțele la bugetul de stat, care se publică separat de ANAF.
Ce scor de risc are ELECTRICA FURNIZARE SA?
53 din 100, clasa C (risc moderat), calculat din solvabilitate, lichiditate, profitabilitate, îndatorare, tendință și istoricul rezultatelor.
ELECTRICA FURNIZARE SA este în insolvență?
În registrul comerțului, firma figurează ca activă. Publicațiile din Buletinul Procedurilor de Insolvență, dacă există, sunt listate mai jos.
Ce cod CAEN are ELECTRICA FURNIZARE SA?
Activitatea principală este CAEN 3515 — Comercializarea energiei electrice.

Datele provin din surse publice oficiale — Ministerul Finanțelor, ANAF, Registrul comerțului, ARR, ANRE, SICAP, BPI și Monitorul Oficial — și sunt prezentate așa cum au fost publicate. Aceleași date sunt disponibile și prin API. Reprezinți firma? .