DASIRA TURISM SRL

Activă

5520 Facilităţi de cazare pentru vacanţe şi perioade de scurtă durată

DASIRA TURISM SRL (CUI 27059336) este o societate comercială cu răspundere limitată activă, cu sediul în Sat Sâncraiu de Mureş Com. Sâncraiu de Mureş, MUREŞ, înregistrată la 15 iunie 2010, cu activitatea principală „facilităţi de cazare pentru vacanţe şi perioade de scurtă durată” (CAEN 5520).

A depus 16 situații financiare la Ministerul Finanțelor, între 2010 și 2025. Din ultimul bilanț, pe 2025: cifră de afaceri 2.792.826 lei, profit net de 132.739 lei, datorii de 904.801 lei, capitaluri proprii de 5.148 lei, 13 salariați.

Scorul de risc calculat din situațiile financiare este 39 din 100, clasa D — risc ridicat. Se calculează numai din bilanțurile depuse și nu cuprinde datoriile la buget, dosarele din instanță sau insolvența.

39

Scor de risc · clasa D

Risc ridicat

39 din 100, calculat numai din bilanțul pe 2025: cât de solid stă firma pe cifrele ei — capital, lichiditate, profit, îndatorare. Nu e o probabilitate de insolvență.

35506580
EDCBA
  • Datoriile depășesc totalul activelor.
  • Activele circulante nu acoperă datoriile.

Din cei șase factori ieșeau 45 de puncte, dar scorul e plafonat la 39: o firmă în situația asta nu poate fi socotită mai bună de atât, oricât de bine ar arăta restul cifrelor.

Îndatorare
100.78%
Solvabilitate
0.57%

Scorul se calculează din situațiile financiare depuse la Ministerul Finanțelor — solvabilitate, lichiditate, profitabilitate, îndatorare, tendință și istoricul rezultatelor, cu ponderi fixe. Nu cuprinde datoriile la buget, dosarele din instanță și nimic din ce s-a întâmplat după data bilanțului. Vezi toți cei șase factori · Cum se calculează scorul

Cifra de afaceri

2.792.826lei

Venituri totale

2.838.833lei

Rezultat net

132.739lei

Datorii

904.801lei

Capitaluri proprii

5.148lei

Capital de lucru

-160.424lei

Salariați

13

Cifră de afaceri pe salariat

214.833lei

Identitate și situație fiscală

ANAF, Registrul comerțului

În registrul comerțului

Formă juridică
SOCIETATE COMERCIALĂ CU RĂSPUNDERE LIMITATĂ
Tip entitate
SRL
Stare
Activă
Nr. registrul comerțului
J2010000394261
Data înregistrării
15 iunie 2010

Activitate și sediu

Activitate principală
5520 — Facilităţi de cazare pentru vacanţe şi perioade de scurtă durată
Sediu social
JUD. MUREŞ, SAT SÂNCRAIU DE MUREŞ COM. SÂNCRAIU DE MUREŞ, CART. RASARITULUI, NR.1/A, SPATIU COMERCIAL NR.1

Situație fiscală

TVA, TVA la încasare, inactivitatea fiscală și e-Factura sunt în raportul complet.

Date de contact și reprezentanți

Declarații fiscale, registru, surse publice

Telefoane, emailuri, site și reprezentanții legali

Situații financiare

Ministerul Finanțelor

Evoluția firmei

2010–2025, în lei

Cifra de afaceri și profitul

Salariați

Cifra de afaceri, față de 2024
+37%
Profitul, față de anul trecut
+127,2%
Creștere anuală compusă
—

Cifra de afaceri

Venitul din activitatea de bază.

Profitul sau pierderea

Rezultatul net al exercițiului.

Active totale

Imobilizate plus circulante.

Datorii

Tot ce datorează firma, pe termen scurt și lung.

Capitaluri proprii

Ce rămâne acționarilor după datorii.

Salariați

Numărul mediu din cursul anului.

Cifra de afaceri pe salariat

Cât produce, în medie, un angajat.

Risc, 2025

39clasa D

Risc ridicat

Ce l-a dat

  • Solvabilitate0.57%

    Firma e finanțată aproape numai din datorii.

  • Lichiditate0.82 x

    Activele circulante nu acoperă toate datoriile.

  • Profitabilitate4.75%

    Marjă netă modestă.

  • Îndatorare100.78%

    Datoriile depășesc valoarea activelor.

  • Tendință36.97%

    Creștere puternică a cifrei de afaceri.

  • Istoricul rezultatelor1 ani

    Un an cu pierdere în perioada analizată.

Evoluția scorului

2010–2025, exercițiu cu exercițiu
035506580100EDCBA392010201120122013201420152016201720182019202020212022202320242025

Apasă un an ca să-i vezi cifrele — se schimbă și rubrica de risc de mai sus, și foaia de bilanț de mai jos.

16 exerciții depuse, 2010–2025 · Societate comercială

Activ

I1Active imobilizate153.386lei
I2Active circulante744.377lei
I3Stocuri10.690lei
I4Creanțe587.829lei
I5Casa și conturi la bănci145.858lei
I6Cheltuieli în avans14.591lei

Pasiv

I7Datorii904.801lei
I8Venituri în avans2.405lei
I9Provizioane0lei
I10Capitaluri5.148lei
I11Capital subscris vărsat200lei

Contul de profit și pierdere

I13Cifra de afaceri netă2.792.826lei
I14Venituri totale2.838.833lei
I15Cheltuieli totale2.681.410lei
I16Profit brut157.423lei
I18Profit net132.739lei
I19Pierdere netă0lei
I20Număr mediu de salariați13

Indicatori · 2025

Marjă netă4,75%
Marjă brută5,64%
Rentabilitatea capitalurilor2.578,46%
Rentabilitatea activelor14,79%
Grad de îndatorare100,78%
Lichiditate curentă0,82
Cifră de afaceri pe salariat214.833lei
Fond de rulment-160.424lei

Cifra de afaceri în timp

20102025
Creștere în ultimul an
36,97%
Creștere anuală compusă
—

Acționari și asociați

Citite cu AI din actele firmei

Cine deține firma, cu procentele

Datorii la bugetul de stat

ANAF, listele de restanțe

Restanțele publicate de ANAF, pe bugete și cu istoric

Achiziții publice

SICAP

Contractele publice, cu clienții și valorile lor

Licențe și autorizații

ARR, ANRE

Licențele ARR și autorizațiile ANRE, cu valabilitatea lor

Activități CAEN autorizate

Registrul comerțului

Toate activitățile autorizate, nu doar cea principală

Dosare în instanță

Portalul instanțelor de judecată

Dosarele în care figurează firma, cu calitatea ei

Buletinul Procedurilor de Insolvență

BPI · titlurile, textul actelor și citirile din ele

Publicațiile din Buletinul Procedurilor de Insolvență

Creditorii din insolvență

BPI · tabelele publicate de administratorul judiciar

Cine are de luat bani de la firmă și cât

Monitorul Oficial

Monitorul Oficial, Partea a IV-a și a VII-a

Actele publicate în Monitorul Oficial

Firme din același domeniu

Secțiunea I · Hoteluri și restaurante

5520 Facilități de cazare pentru vacanțe și perioade de scurtă durată

Cele mai nou înregistrate în județul Mureș

Întrebări despre DASIRA TURISM SRL

Ce cifră de afaceri are DASIRA TURISM SRL?
În ultimul bilanț depus, pe 2025, cifra de afaceri a fost 2.792.826 lei. Rezultatul net al aceluiași an a fost 132.739 lei.
DASIRA TURISM SRL mai este activă?
În registrul comerțului, firma figurează ca activă. E starea publicată la ultima sincronizare cu sursele.
Câte bilanțuri a depus DASIRA TURISM SRL?
16 bilanțuri, din 2010 până în 2025.
Câți angajați are DASIRA TURISM SRL?
13 salariați, conform ultimului bilanț depus, pe 2025.
Ce datorii are DASIRA TURISM SRL?
În bilanțul pe 2025, firma raportează datorii totale de 904.801 lei. Sunt datoriile din bilanț, nu restanțele la bugetul de stat, care se publică separat de ANAF.
Ce scor de risc are DASIRA TURISM SRL?
39 din 100, clasa D (risc ridicat), calculat din solvabilitate, lichiditate, profitabilitate, îndatorare, tendință și istoricul rezultatelor.
DASIRA TURISM SRL este în insolvență?
În registrul comerțului, firma figurează ca activă. Publicațiile din Buletinul Procedurilor de Insolvență, dacă există, sunt listate mai jos.
Ce cod CAEN are DASIRA TURISM SRL?
Activitatea principală este CAEN 5520 — Facilităţi de cazare pentru vacanţe şi perioade de scurtă durată.

Datele provin din surse publice oficiale — Ministerul Finanțelor, ANAF, Registrul comerțului, ARR, ANRE, SICAP, BPI și Monitorul Oficial — și sunt prezentate așa cum au fost publicate. Aceleași date sunt disponibile și prin API. Reprezinți firma? .