VEL PITAR SA

Activă

1071 Fabricarea pâinii; fabricarea prăjiturilor şi a produselor proaspete de patiserie

VEL PITAR SA (CUI 21229091) este o societate comercială pe acţiuni activă, cu sediul în Mun. Râmnicu Vâlcea, VÂLCEA, înregistrată la 28 februarie 2007, cu activitatea principală „fabricarea pâinii; fabricarea prăjiturilor şi a produselor proaspete de patiserie” (CAEN 1071).

A depus 18 situații financiare la Ministerul Finanțelor, între 2008 și 2025. Din ultimul bilanț, pe 2025: cifră de afaceri 1.029.702.278 lei, profit net de 91.321.190 lei, datorii de 127.648.275 lei, capitaluri proprii de 299.332.778 lei, 2.098 de salariați.

Scorul de risc calculat din situațiile financiare este 83 din 100, clasa A — risc foarte scăzut. Se calculează numai din bilanțurile depuse și nu cuprinde datoriile la buget, dosarele din instanță sau insolvența.

83

Scor de risc · clasa A

Risc foarte scăzut

83 din 100, calculat numai din bilanțul pe 2025: cât de solid stă firma pe cifrele ei — capital, lichiditate, profit, îndatorare. Nu e o probabilitate de insolvență.

35506580
EDCBA
  • Activele circulante nu acoperă datoriile.
Lichiditate
0.98 x

Scorul se calculează din situațiile financiare depuse la Ministerul Finanțelor — solvabilitate, lichiditate, profitabilitate, îndatorare, tendință și istoricul rezultatelor, cu ponderi fixe. Nu cuprinde datoriile la buget, dosarele din instanță și nimic din ce s-a întâmplat după data bilanțului. Vezi toți cei șase factori · Cum se calculează scorul

Cifra de afaceri

1.029.702.278lei

Venituri totale

1.050.541.836lei

Rezultat net

91.321.190lei

Datorii

127.648.275lei

Capitaluri proprii

299.332.778lei

Capital de lucru

-2.350.630lei

Salariați

2.098

Cifră de afaceri pe salariat

490.802lei

Identitate și situație fiscală

ANAF, Registrul comerțului

În registrul comerțului

Formă juridică
SOCIETATE COMERCIALĂ PE ACŢIUNI
Tip entitate
SA
Stare
Activă
Nr. registrul comerțului
J2007000221389
Data înregistrării
28 februarie 2007

Activitate și sediu

Activitate principală
1071 — Fabricarea pâinii; fabricarea prăjiturilor şi a produselor proaspete de patiserie
Sediu social
JUD. VÂLCEA, MUN. RÂMNICU VÂLCEA, STR. TIMIS, NR.22, ET.P

Situație fiscală

TVA, TVA la încasare, inactivitatea fiscală și e-Factura sunt în raportul complet.

Date de contact și reprezentanți

Declarații fiscale, registru, surse publice

Telefoane, emailuri, site și reprezentanții legali

Situații financiare

Ministerul Finanțelor

Evoluția firmei

2008–2025, în lei

Cifra de afaceri și profitul

Salariați

Cifra de afaceri, față de 2024
+12,6%
Profitul, față de anul trecut
-7,8%
Creștere anuală compusă
+7,8%

Cifra de afaceri

Venitul din activitatea de bază.

Profitul sau pierderea

Rezultatul net al exercițiului.

Active totale

Imobilizate plus circulante.

Datorii

Tot ce datorează firma, pe termen scurt și lung.

Capitaluri proprii

Ce rămâne acționarilor după datorii.

Salariați

Numărul mediu din cursul anului.

Cifra de afaceri pe salariat

Cât produce, în medie, un angajat.

Risc, 2025

83clasa A

Risc foarte scăzut

Ce l-a dat

  • Solvabilitate68.18%

    Peste jumătate din active sunt finanțate din capital propriu.

  • Lichiditate0.98 x

    Activele circulante nu acoperă toate datoriile.

  • Profitabilitate8.87%

    Marjă netă sănătoasă.

  • Îndatorare29.08%

    Îndatorare scăzută.

  • Tendință12.59%

    Cifra de afaceri a crescut.

  • Istoricul rezultatelor0 ani

    Fără pierderi în anii analizați.

Evoluția scorului

2008–2025, exercițiu cu exercițiu
035506580100EDCBA83200820092010201120122013201420152016201720182019202020212022202320242025

Apasă un an ca să-i vezi cifrele — se schimbă și rubrica de risc de mai sus, și foaia de bilanț de mai jos.

18 exerciții depuse, 2008–2025 · Societate comercială

Activ

I1Active imobilizate313.705.092lei
I2Active circulante125.297.645lei
I3Stocuri38.707.047lei
I4Creanțe65.696.094lei
I5Casa și conturi la bănci20.894.504lei
I6Cheltuieli în avans2.101.722lei

Pasiv

I7Datorii127.648.275lei
I8Venituri în avans4.358.190lei
I9Provizioane9.765.216lei
I10Capitaluri299.332.778lei
I11Capital subscris vărsat839.936lei

Contul de profit și pierdere

I13Cifra de afaceri netă1.029.702.278lei
I14Venituri totale1.050.541.836lei
I15Cheltuieli totale948.172.369lei
I16Profit brut102.369.467lei
I18Profit net91.321.190lei
I19Pierdere netă0lei
I20Număr mediu de salariați2.098

Indicatori · 2025

Marjă netă8,87%
Marjă brută9,94%
Rentabilitatea capitalurilor30,51%
Rentabilitatea activelor20,8%
Grad de îndatorare29,08%
Lichiditate curentă0,98
Cifră de afaceri pe salariat490.802lei
Fond de rulment-2.350.630lei

Cifra de afaceri în timp

20082025
Creștere în ultimul an
12,59%
Creștere anuală compusă
7,8%

Acționari și asociați

Citite cu AI din actele firmei

Cine deține firma, cu procentele

Datorii la bugetul de stat

ANAF, listele de restanțe

Restanțele publicate de ANAF, pe bugete și cu istoric

Achiziții publice

SICAP

Contractele publice, cu clienții și valorile lor

Licențe și autorizații

ARR, ANRE

Licențele ARR și autorizațiile ANRE, cu valabilitatea lor

Activități CAEN autorizate

Registrul comerțului

Toate activitățile autorizate, nu doar cea principală

Dosare în instanță

Portalul instanțelor de judecată

Dosarele în care figurează firma, cu calitatea ei

Buletinul Procedurilor de Insolvență

BPI · titlurile, textul actelor și citirile din ele

Publicațiile din Buletinul Procedurilor de Insolvență

Creditorii din insolvență

BPI · tabelele publicate de administratorul judiciar

Cine are de luat bani de la firmă și cât

Monitorul Oficial

Monitorul Oficial, Partea a IV-a și a VII-a

Actele publicate în Monitorul Oficial

Firme din același domeniu

Secțiunea C · Industria prelucrătoare

1071 Fabricarea pâinii; fabricarea prăjiturilor și a produselor proaspete de patiserie

Cele mai nou înregistrate în județul Vâlcea

Întrebări despre VEL PITAR SA

Ce cifră de afaceri are VEL PITAR SA?
În ultimul bilanț depus, pe 2025, cifra de afaceri a fost 1.029.702.278 lei. Rezultatul net al aceluiași an a fost 91.321.190 lei.
VEL PITAR SA mai este activă?
În registrul comerțului, firma figurează ca activă. E starea publicată la ultima sincronizare cu sursele.
Câte bilanțuri a depus VEL PITAR SA?
18 bilanțuri, din 2008 până în 2025.
Câți angajați are VEL PITAR SA?
2.098 de salariați, conform ultimului bilanț depus, pe 2025.
Ce datorii are VEL PITAR SA?
În bilanțul pe 2025, firma raportează datorii totale de 127.648.275 lei. Sunt datoriile din bilanț, nu restanțele la bugetul de stat, care se publică separat de ANAF.
Ce scor de risc are VEL PITAR SA?
83 din 100, clasa A (risc foarte scăzut), calculat din solvabilitate, lichiditate, profitabilitate, îndatorare, tendință și istoricul rezultatelor.
VEL PITAR SA este în insolvență?
În registrul comerțului, firma figurează ca activă. Publicațiile din Buletinul Procedurilor de Insolvență, dacă există, sunt listate mai jos.
Ce cod CAEN are VEL PITAR SA?
Activitatea principală este CAEN 1071 — Fabricarea pâinii; fabricarea prăjiturilor şi a produselor proaspete de patiserie.

Datele provin din surse publice oficiale — Ministerul Finanțelor, ANAF, Registrul comerțului, ARR, ANRE, SICAP, BPI și Monitorul Oficial — și sunt prezentate așa cum au fost publicate. Aceleași date sunt disponibile și prin API. Reprezinți firma? .