MECAIND ULMENI SA

Activă

0111 Cultivarea cerealelor (exclusiv orez), plantelor leguminoase şi a plantelor producătoare de seminţe oleaginoase

MECAIND ULMENI SA (CUI 1931597) este o societate comercială pe acţiuni activă, cu sediul în Sat Ulmeni Com. Ulmeni, CĂLĂRAŞI, înregistrată la 30 noiembrie 1992, cu activitatea principală „cultivarea cerealelor (exclusiv orez), plantelor leguminoase şi a plantelor producătoare de seminţe oleaginoase” (CAEN 0111).

A depus 18 situații financiare la Ministerul Finanțelor, între 2008 și 2025. Din ultimul bilanț, pe 2025: cifră de afaceri 101.793.262 lei, pierdere netă de 5.151.044 lei, datorii de 173.378.540 lei, capitaluri proprii de 11.240.476 lei, 109 salariați.

Scorul de risc calculat din situațiile financiare este 34 din 100, clasa E — risc foarte ridicat. Se calculează numai din bilanțurile depuse și nu cuprinde datoriile la buget, dosarele din instanță sau insolvența.

34

Scor de risc · clasa E

Risc foarte ridicat

34 din 100, calculat numai din bilanțul pe 2025: cât de solid stă firma pe cifrele ei — capital, lichiditate, profit, îndatorare. Nu e o probabilitate de insolvență.

35506580
EDCBA
  • Anul analizat s-a încheiat cu pierdere.
  • Activele circulante nu acoperă datoriile.
Profitabilitate
-5.06%
Îndatorare
94.15%

Scorul se calculează din situațiile financiare depuse la Ministerul Finanțelor — solvabilitate, lichiditate, profitabilitate, îndatorare, tendință și istoricul rezultatelor, cu ponderi fixe. Nu cuprinde datoriile la buget, dosarele din instanță și nimic din ce s-a întâmplat după data bilanțului. Vezi toți cei șase factori · Cum se calculează scorul

Cifra de afaceri

101.793.262lei

Venituri totale

105.268.934lei

Rezultat net

-5.151.044lei

Datorii

173.378.540lei

Capitaluri proprii

11.240.476lei

Capital de lucru

-86.134.946lei

Salariați

109

Cifră de afaceri pe salariat

933.883lei

Identitate și situație fiscală

ANAF, Registrul comerțului

În registrul comerțului

Formă juridică
SOCIETATE COMERCIALĂ PE ACŢIUNI
Tip entitate
SA
Stare
Activă
Nr. registrul comerțului
J1991000211514
Data înregistrării
30 noiembrie 1992

Activitate și sediu

Activitate principală
0111 — Cultivarea cerealelor (exclusiv orez), plantelor leguminoase şi a plantelor producătoare de seminţe oleaginoase
Sediu social
JUD. CĂLĂRAŞI, SAT ULMENI COM. ULMENI, COM. ULMENI

Situație fiscală

TVA, TVA la încasare, inactivitatea fiscală și e-Factura sunt în raportul complet.

Date de contact și reprezentanți

Declarații fiscale, registru, surse publice

Telefoane, emailuri, site și reprezentanții legali

Situații financiare

Ministerul Finanțelor

Evoluția firmei

2008–2025, în lei

Cifra de afaceri și profitul

Salariați

Cifra de afaceri, față de 2024
+9,3%
Profitul, față de anul trecut
-489,4%
Creștere anuală compusă
+22,7%

Cifra de afaceri

Venitul din activitatea de bază.

Profitul sau pierderea

Rezultatul net al exercițiului.

Active totale

Imobilizate plus circulante.

Datorii

Tot ce datorează firma, pe termen scurt și lung.

Capitaluri proprii

Ce rămâne acționarilor după datorii.

Salariați

Numărul mediu din cursul anului.

Cifra de afaceri pe salariat

Cât produce, în medie, un angajat.

Risc, 2025

34clasa E

Risc foarte ridicat

Ce l-a dat

  • Solvabilitate6.1%

    Firma e finanțată aproape numai din datorii.

  • Lichiditate0.5 x

    Activele circulante nu acoperă toate datoriile.

  • Profitabilitate-5.06%

    Anul s-a încheiat cu pierdere.

  • Îndatorare94.15%

    Peste 80% din active sunt finanțate din datorii.

  • Tendință9.34%

    Cifra de afaceri a crescut.

  • Istoricul rezultatelor1 ani

    Un an cu pierdere în perioada analizată.

Evoluția scorului

2008–2025, exercițiu cu exercițiu
035506580100EDCBA34200820092010201120122013201420152016201720182019202020212022202320242025

Apasă un an ca să-i vezi cifrele — se schimbă și rubrica de risc de mai sus, și foaia de bilanț de mai jos.

18 exerciții depuse, 2008–2025 · Societate comercială

Activ

I1Active imobilizate96.908.722lei
I2Active circulante87.243.594lei
I3Stocuri55.188.392lei
I4Creanțe31.947.717lei
I5Casa și conturi la bănci107.485lei
I6Cheltuieli în avans466.700lei

Pasiv

I7Datorii173.378.540lei
I8Venituri în avans0lei
I9Provizioane0lei
I10Capitaluri11.240.476lei
I11Capital subscris vărsat4.364.320lei

Contul de profit și pierdere

I13Cifra de afaceri netă101.793.262lei
I14Venituri totale105.268.934lei
I15Cheltuieli totale110.419.978lei
I16Profit brut0lei
I18Profit net0lei
I19Pierdere netă5.151.044lei
I20Număr mediu de salariați109

Indicatori · 2025

Marjă netă-5,06%
Marjă brută-5,06%
Rentabilitatea capitalurilor-45,83%
Rentabilitatea activelor-2,8%
Grad de îndatorare94,15%
Lichiditate curentă0,50
Cifră de afaceri pe salariat933.883lei
Fond de rulment-86.134.946lei

Cifra de afaceri în timp

20082025
Creștere în ultimul an
9,34%
Creștere anuală compusă
22,66%

Acționari și asociați

Citite cu AI din actele firmei

Cine deține firma, cu procentele

Datorii la bugetul de stat

ANAF, listele de restanțe

Restanțele publicate de ANAF, pe bugete și cu istoric

Achiziții publice

SICAP

Contractele publice, cu clienții și valorile lor

Licențe și autorizații

ARR, ANRE

Licențele ARR și autorizațiile ANRE, cu valabilitatea lor

Activități CAEN autorizate

Registrul comerțului

Toate activitățile autorizate, nu doar cea principală

Dosare în instanță

Portalul instanțelor de judecată

Dosarele în care figurează firma, cu calitatea ei

Buletinul Procedurilor de Insolvență

BPI · titlurile, textul actelor și citirile din ele

Publicațiile din Buletinul Procedurilor de Insolvență

Creditorii din insolvență

BPI · tabelele publicate de administratorul judiciar

Cine are de luat bani de la firmă și cât

Monitorul Oficial

Monitorul Oficial, Partea a IV-a și a VII-a

Actele publicate în Monitorul Oficial

Firme din același domeniu

Secțiunea A · Agricultură, silvicultură și pescuit

0111 Cultivarea cerealelor (excluzând orezul), plantelor leguminoase și a plantelor oleaginoase

Cele mai nou înregistrate în județul Călărași

Întrebări despre MECAIND ULMENI SA

Ce cifră de afaceri are MECAIND ULMENI SA?
În ultimul bilanț depus, pe 2025, cifra de afaceri a fost 101.793.262 lei. Rezultatul net al aceluiași an a fost -5.151.044 lei.
MECAIND ULMENI SA mai este activă?
În registrul comerțului, firma figurează ca activă. E starea publicată la ultima sincronizare cu sursele.
Câte bilanțuri a depus MECAIND ULMENI SA?
18 bilanțuri, din 2008 până în 2025.
Câți angajați are MECAIND ULMENI SA?
109 salariați, conform ultimului bilanț depus, pe 2025.
Ce datorii are MECAIND ULMENI SA?
În bilanțul pe 2025, firma raportează datorii totale de 173.378.540 lei. Sunt datoriile din bilanț, nu restanțele la bugetul de stat, care se publică separat de ANAF.
Ce scor de risc are MECAIND ULMENI SA?
34 din 100, clasa E (risc foarte ridicat), calculat din solvabilitate, lichiditate, profitabilitate, îndatorare, tendință și istoricul rezultatelor.
MECAIND ULMENI SA este în insolvență?
În registrul comerțului, firma figurează ca activă. Publicațiile din Buletinul Procedurilor de Insolvență, dacă există, sunt listate mai jos.
Ce cod CAEN are MECAIND ULMENI SA?
Activitatea principală este CAEN 0111 — Cultivarea cerealelor (exclusiv orez), plantelor leguminoase şi a plantelor producătoare de seminţe oleaginoase.

Datele provin din surse publice oficiale — Ministerul Finanțelor, ANAF, Registrul comerțului, ARR, ANRE, SICAP, BPI și Monitorul Oficial — și sunt prezentate așa cum au fost publicate. Aceleași date sunt disponibile și prin API. Reprezinți firma? .