DACIA SA

Activă

4711 Comerţ cu amănuntul în magazine nespecializate, cu vânzare predominantă de produse alimentare, băuturi şi tutun

DACIA SA (CUI 1760047) este o societate comercială pe acţiuni activă, cu sediul în Mun. Alba Iulia, ALBA, înregistrată la 30 noiembrie 1992, cu activitatea principală „comerţ cu amănuntul în magazine nespecializate, cu vânzare predominantă de produse alimentare, băuturi şi tutun” (CAEN 4711).

A depus 18 situații financiare la Ministerul Finanțelor, între 2008 și 2025. Din ultimul bilanț, pe 2025: cifră de afaceri 178.167.514 lei, profit net de 12.531.862 lei, datorii de 10.723.791 lei, capitaluri proprii de 96.490.892 lei, 200 de salariați.

Scorul de risc calculat din situațiile financiare este 95 din 100, clasa A — risc foarte scăzut. Se calculează numai din bilanțurile depuse și nu cuprinde datoriile la buget, dosarele din instanță sau insolvența.

95

Scor de risc · clasa A

Risc foarte scăzut

95 din 100, calculat numai din bilanțul pe 2025: cât de solid stă firma pe cifrele ei — capital, lichiditate, profit, îndatorare. Nu e o probabilitate de insolvență.

35506580
EDCBA

Scorul se calculează din situațiile financiare depuse la Ministerul Finanțelor — solvabilitate, lichiditate, profitabilitate, îndatorare, tendință și istoricul rezultatelor, cu ponderi fixe. Nu cuprinde datoriile la buget, dosarele din instanță și nimic din ce s-a întâmplat după data bilanțului. Vezi toți cei șase factori · Cum se calculează scorul

Cifra de afaceri

178.167.514lei

Venituri totale

181.116.733lei

Rezultat net

12.531.862lei

Datorii

10.723.791lei

Capitaluri proprii

96.490.892lei

Capital de lucru

27.568.269lei

Salariați

200

Cifră de afaceri pe salariat

890.838lei

Identitate și situație fiscală

ANAF, Registrul comerțului

În registrul comerțului

Formă juridică
SOCIETATE COMERCIALĂ PE ACŢIUNI
Tip entitate
SA
Stare
Activă
Nr. registrul comerțului
J1991000042011
Data înregistrării
30 noiembrie 1992

Activitate și sediu

Activitate principală
4711 — Comerţ cu amănuntul în magazine nespecializate, cu vânzare predominantă de produse alimentare, băuturi şi tutun
Sediu social
JUD. ALBA, MUN. ALBA IULIA, PŢA. IULIU MANIU, NR.16

Situație fiscală

TVA, TVA la încasare, inactivitatea fiscală și e-Factura sunt în raportul complet.

Date de contact și reprezentanți

Declarații fiscale, registru, surse publice

Telefoane, emailuri, site și reprezentanții legali

Situații financiare

Ministerul Finanțelor

Evoluția firmei

2008–2025, în lei

Cifra de afaceri și profitul

Salariați

Cifra de afaceri, față de 2024
+3,4%
Profitul, față de anul trecut
+5,6%
Creștere anuală compusă
+9,3%

Cifra de afaceri

Venitul din activitatea de bază.

Profitul sau pierderea

Rezultatul net al exercițiului.

Active totale

Imobilizate plus circulante.

Datorii

Tot ce datorează firma, pe termen scurt și lung.

Capitaluri proprii

Ce rămâne acționarilor după datorii.

Salariați

Numărul mediu din cursul anului.

Cifra de afaceri pe salariat

Cât produce, în medie, un angajat.

Risc, 2025

95clasa A

Risc foarte scăzut

Ce l-a dat

  • Solvabilitate89.74%

    Peste jumătate din active sunt finanțate din capital propriu.

  • Lichiditate3.57 x

    Activele circulante acoperă confortabil datoriile.

  • Profitabilitate7.03%

    Marjă netă sănătoasă.

  • Îndatorare9.97%

    Îndatorare scăzută.

  • Tendință3.41%

    Cifra de afaceri a crescut.

  • Istoricul rezultatelor0 ani

    Fără pierderi în anii analizați.

Evoluția scorului

2008–2025, exercițiu cu exercițiu
035506580100EDCBA95200820092010201120122013201420152016201720182019202020212022202320242025

Apasă un an ca să-i vezi cifrele — se schimbă și rubrica de risc de mai sus, și foaia de bilanț de mai jos.

18 exerciții depuse, 2008–2025 · Societate comercială

Activ

I1Active imobilizate69.232.828lei
I2Active circulante38.292.060lei
I3Stocuri9.443.439lei
I4Creanțe1.820.580lei
I5Casa și conturi la bănci27.028.041lei
I6Cheltuieli în avans31.111lei

Pasiv

I7Datorii10.723.791lei
I8Venituri în avans341.316lei
I9Provizioane0lei
I10Capitaluri96.490.892lei
I11Capital subscris vărsat2.597.322lei

Contul de profit și pierdere

I13Cifra de afaceri netă178.167.514lei
I14Venituri totale181.116.733lei
I15Cheltuieli totale166.489.609lei
I16Profit brut14.627.124lei
I18Profit net12.531.862lei
I19Pierdere netă0lei
I20Număr mediu de salariați200

Indicatori · 2025

Marjă netă7,03%
Marjă brută8,21%
Rentabilitatea capitalurilor12,99%
Rentabilitatea activelor11,65%
Grad de îndatorare9,97%
Lichiditate curentă3,57
Cifră de afaceri pe salariat890.838lei
Fond de rulment27.568.269lei

Cifra de afaceri în timp

20082025
Creștere în ultimul an
3,41%
Creștere anuală compusă
9,25%

Acționari și asociați

Citite cu AI din actele firmei

Cine deține firma, cu procentele

Datorii la bugetul de stat

ANAF, listele de restanțe

Restanțele publicate de ANAF, pe bugete și cu istoric

Achiziții publice

SICAP

Contractele publice, cu clienții și valorile lor

Licențe și autorizații

ARR, ANRE

Licențele ARR și autorizațiile ANRE, cu valabilitatea lor

Activități CAEN autorizate

Registrul comerțului

Toate activitățile autorizate, nu doar cea principală

Dosare în instanță

Portalul instanțelor de judecată

Dosarele în care figurează firma, cu calitatea ei

Buletinul Procedurilor de Insolvență

BPI · titlurile, textul actelor și citirile din ele

Publicațiile din Buletinul Procedurilor de Insolvență

Creditorii din insolvență

BPI · tabelele publicate de administratorul judiciar

Cine are de luat bani de la firmă și cât

Monitorul Oficial

Monitorul Oficial, Partea a IV-a și a VII-a

Actele publicate în Monitorul Oficial

Firme din același domeniu

Secțiunea G · Comerț cu ridicata și cu amănuntul

4711 Comerț cu amănuntul nespecializat, cu vânzare predominantă de produse alimentare, băuturi și tutun

Cele mai nou înregistrate în județul Alba

Întrebări despre DACIA SA

Ce cifră de afaceri are DACIA SA?
În ultimul bilanț depus, pe 2025, cifra de afaceri a fost 178.167.514 lei. Rezultatul net al aceluiași an a fost 12.531.862 lei.
DACIA SA mai este activă?
În registrul comerțului, firma figurează ca activă. E starea publicată la ultima sincronizare cu sursele.
Câte bilanțuri a depus DACIA SA?
18 bilanțuri, din 2008 până în 2025.
Câți angajați are DACIA SA?
200 de salariați, conform ultimului bilanț depus, pe 2025.
Ce datorii are DACIA SA?
În bilanțul pe 2025, firma raportează datorii totale de 10.723.791 lei. Sunt datoriile din bilanț, nu restanțele la bugetul de stat, care se publică separat de ANAF.
Ce scor de risc are DACIA SA?
95 din 100, clasa A (risc foarte scăzut), calculat din solvabilitate, lichiditate, profitabilitate, îndatorare, tendință și istoricul rezultatelor.
DACIA SA este în insolvență?
În registrul comerțului, firma figurează ca activă. Publicațiile din Buletinul Procedurilor de Insolvență, dacă există, sunt listate mai jos.
Ce cod CAEN are DACIA SA?
Activitatea principală este CAEN 4711 — Comerţ cu amănuntul în magazine nespecializate, cu vânzare predominantă de produse alimentare, băuturi şi tutun.

Datele provin din surse publice oficiale — Ministerul Finanțelor, ANAF, Registrul comerțului, ARR, ANRE, SICAP, BPI și Monitorul Oficial — și sunt prezentate așa cum au fost publicate. Aceleași date sunt disponibile și prin API. Reprezinți firma? .