Porr Construct SRL

Activă

4100 Lucrări de construcții ale clădirilor rezidențiale și nerezidențiale

Porr Construct SRL (CUI 16601724) este o societate comercială cu răspundere limitată activă, cu sediul în Sector 2 Mun. Bucureşti, MUNICIPIUL BUCUREŞTI, înregistrată la 15 iulie 2004, cu activitatea principală „lucrări de construcții ale clădirilor rezidențiale și nerezidențiale” (CAEN 4100).

A depus 18 situații financiare la Ministerul Finanțelor, între 2008 și 2025. Din ultimul bilanț, pe 2025: cifră de afaceri 1.991.406.586 lei, profit net de 206.505.071 lei, datorii de 1.134.276.601 lei, capitaluri proprii de 603.727.136 lei, 1.434 de salariați.

Scorul de risc calculat din situațiile financiare este 81 din 100, clasa A — risc foarte scăzut. Se calculează numai din bilanțurile depuse și nu cuprinde datoriile la buget, dosarele din instanță sau insolvența.

81

Scor de risc · clasa A

Risc foarte scăzut

81 din 100, calculat numai din bilanțul pe 2025: cât de solid stă firma pe cifrele ei — capital, lichiditate, profit, îndatorare. Nu e o probabilitate de insolvență.

35506580
EDCBA
Tendință
-17.37%
Lichiditate
1.39 x

Scorul se calculează din situațiile financiare depuse la Ministerul Finanțelor — solvabilitate, lichiditate, profitabilitate, îndatorare, tendință și istoricul rezultatelor, cu ponderi fixe. Nu cuprinde datoriile la buget, dosarele din instanță și nimic din ce s-a întâmplat după data bilanțului. Vezi toți cei șase factori · Cum se calculează scorul

Cifra de afaceri

1.991.406.586lei

Venituri totale

1.888.032.640lei

Rezultat net

206.505.071lei

Datorii

1.134.276.601lei

Capitaluri proprii

603.727.136lei

Capital de lucru

442.716.255lei

Salariați

1.434

Cifră de afaceri pe salariat

1.388.708lei

Identitate și situație fiscală

ANAF, Registrul comerțului

În registrul comerțului

Formă juridică
SOCIETATE COMERCIALĂ CU RĂSPUNDERE LIMITATĂ
Tip entitate
SRL
Stare
Activă
Nr. registrul comerțului
J2004011341404
Data înregistrării
15 iulie 2004

Activitate și sediu

Activitate principală
4100 — Lucrări de construcții ale clădirilor rezidențiale și nerezidențiale
Sediu social
MUNICIPIUL BUCUREŞTI, SECTOR 2, BLD DIMITRIE POMPEIU, NR.5-7, SPATIUL A, ET.3

Situație fiscală

TVA, TVA la încasare, inactivitatea fiscală și e-Factura sunt în raportul complet.

Date de contact și reprezentanți

Declarații fiscale, registru, surse publice

Telefoane, emailuri, site și reprezentanții legali

Situații financiare

Ministerul Finanțelor

Evoluția firmei

2008–2025, în lei

Cifra de afaceri și profitul

Salariați

Cifra de afaceri, față de 2024
-17,4%
Profitul, față de anul trecut
+10,7%
Creștere anuală compusă
+21,2%

Cifra de afaceri

Venitul din activitatea de bază.

Profitul sau pierderea

Rezultatul net al exercițiului.

Active totale

Imobilizate plus circulante.

Datorii

Tot ce datorează firma, pe termen scurt și lung.

Capitaluri proprii

Ce rămâne acționarilor după datorii.

Salariați

Numărul mediu din cursul anului.

Cifra de afaceri pe salariat

Cât produce, în medie, un angajat.

Risc, 2025

81clasa A

Risc foarte scăzut

Ce l-a dat

  • Solvabilitate30.85%

    Echilibru bun între capitalul propriu și datorii.

  • Lichiditate1.39 x

    Datoriile sunt acoperite, cu rezervă mică.

  • Profitabilitate10.37%

    Marjă netă ridicată.

  • Îndatorare57.97%

    Îndatorare moderată.

  • Tendință-17.37%

    Cifra de afaceri a scăzut ușor.

  • Istoricul rezultatelor0 ani

    Fără pierderi în anii analizați.

Evoluția scorului

2008–2025, exercițiu cu exercițiu
035506580100EDCBA81200820092010201120122013201420152016201720182019202020212022202320242025

Apasă un an ca să-i vezi cifrele — se schimbă și rubrica de risc de mai sus, și foaia de bilanț de mai jos.

18 exerciții depuse, 2008–2025 · Societate comercială

Activ

I1Active imobilizate379.736.776lei
I2Active circulante1.576.992.856lei
I3Stocuri386.966.357lei
I4Creanțe385.441.480lei
I5Casa și conturi la bănci804.585.019lei
I6Cheltuieli în avans4.950.928lei

Pasiv

I7Datorii1.134.276.601lei
I8Venituri în avans80.079.706lei
I9Provizioane143.597.117lei
I10Capitaluri603.727.136lei
I11Capital subscris vărsat150.918.530lei

Contul de profit și pierdere

I13Cifra de afaceri netă1.991.406.586lei
I14Venituri totale1.888.032.640lei
I15Cheltuieli totale1.635.844.408lei
I16Profit brut252.188.232lei
I18Profit net206.505.071lei
I19Pierdere netă0lei
I20Număr mediu de salariați1.434

Indicatori · 2025

Marjă netă10,37%
Marjă brută12,66%
Rentabilitatea capitalurilor34,21%
Rentabilitatea activelor10,55%
Grad de îndatorare57,97%
Lichiditate curentă1,39
Cifră de afaceri pe salariat1,39 mil.lei
Fond de rulment442.716.255lei

Cifra de afaceri în timp

20082025
Creștere în ultimul an
-17,37%
Creștere anuală compusă
21,19%

Acționari și asociați

Citite cu AI din actele firmei

Cine deține firma, cu procentele

Datorii la bugetul de stat

ANAF, listele de restanțe

Restanțele publicate de ANAF, pe bugete și cu istoric

Achiziții publice

SICAP

Contractele publice, cu clienții și valorile lor

Licențe și autorizații

ARR, ANRE

Licențele ARR și autorizațiile ANRE, cu valabilitatea lor

Activități CAEN autorizate

Registrul comerțului

Toate activitățile autorizate, nu doar cea principală

Dosare în instanță

Portalul instanțelor de judecată

Dosarele în care figurează firma, cu calitatea ei

Buletinul Procedurilor de Insolvență

BPI · titlurile, textul actelor și citirile din ele

Publicațiile din Buletinul Procedurilor de Insolvență

Creditorii din insolvență

BPI · tabelele publicate de administratorul judiciar

Cine are de luat bani de la firmă și cât

Monitorul Oficial

Monitorul Oficial, Partea a IV-a și a VII-a

Actele publicate în Monitorul Oficial

Firme din același domeniu

Secțiunea F · Construcții

4100 Lucrări de construcții ale clădirilor rezidențiale și nerezidențiale

Cele mai nou înregistrate în județul București

Întrebări despre Porr Construct SRL

Ce cifră de afaceri are Porr Construct SRL?
În ultimul bilanț depus, pe 2025, cifra de afaceri a fost 1.991.406.586 lei. Rezultatul net al aceluiași an a fost 206.505.071 lei.
Porr Construct SRL mai este activă?
În registrul comerțului, firma figurează ca activă. E starea publicată la ultima sincronizare cu sursele.
Câte bilanțuri a depus Porr Construct SRL?
18 bilanțuri, din 2008 până în 2025.
Câți angajați are Porr Construct SRL?
1.434 de salariați, conform ultimului bilanț depus, pe 2025.
Ce datorii are Porr Construct SRL?
În bilanțul pe 2025, firma raportează datorii totale de 1.134.276.601 lei. Sunt datoriile din bilanț, nu restanțele la bugetul de stat, care se publică separat de ANAF.
Ce scor de risc are Porr Construct SRL?
81 din 100, clasa A (risc foarte scăzut), calculat din solvabilitate, lichiditate, profitabilitate, îndatorare, tendință și istoricul rezultatelor.
Porr Construct SRL este în insolvență?
În registrul comerțului, firma figurează ca activă. Publicațiile din Buletinul Procedurilor de Insolvență, dacă există, sunt listate mai jos.
Ce cod CAEN are Porr Construct SRL?
Activitatea principală este CAEN 4100 — Lucrări de construcții ale clădirilor rezidențiale și nerezidențiale.

Datele provin din surse publice oficiale — Ministerul Finanțelor, ANAF, Registrul comerțului, ARR, ANRE, SICAP, BPI și Monitorul Oficial — și sunt prezentate așa cum au fost publicate. Aceleași date sunt disponibile și prin API. Reprezinți firma? .