AUTOMOBILE-DACIA SA

Activă

2910 Fabricarea autovehiculelor de transport rutier

AUTOMOBILE-DACIA SA (CUI 160796) este o societate comercială pe acţiuni activă, cu sediul în Loc. Mioveni Orş. Mioveni, ARGEŞ, înregistrată la 30 noiembrie 1992, cu activitatea principală „fabricarea autovehiculelor de transport rutier” (CAEN 2910).

A depus 18 situații financiare la Ministerul Finanțelor, între 2008 și 2025. Din ultimul bilanț, pe 2025: cifră de afaceri 29.919.900.100 lei, profit net de 629.178.928 lei, datorii de 5.262.600.152 lei, capitaluri proprii de 3.830.285.097 lei, 10.556 de salariați.

Scorul de risc calculat din situațiile financiare este 78 din 100, clasa B — risc scăzut. Se calculează numai din bilanțurile depuse și nu cuprinde datoriile la buget, dosarele din instanță sau insolvența.

78

Scor de risc · clasa B

Risc scăzut

78 din 100, calculat numai din bilanțul pe 2025: cât de solid stă firma pe cifrele ei — capital, lichiditate, profit, îndatorare. Nu e o probabilitate de insolvență.

35506580
EDCBA
Profitabilitate
2.1%
Lichiditate
1.12 x

Scorul se calculează din situațiile financiare depuse la Ministerul Finanțelor — solvabilitate, lichiditate, profitabilitate, îndatorare, tendință și istoricul rezultatelor, cu ponderi fixe. Nu cuprinde datoriile la buget, dosarele din instanță și nimic din ce s-a întâmplat după data bilanțului. Vezi toți cei șase factori · Cum se calculează scorul

Cifra de afaceri

29.919.900.100lei

Venituri totale

30.204.777.949lei

Rezultat net

629.178.928lei

Datorii

5.262.600.152lei

Capitaluri proprii

3.830.285.097lei

Capital de lucru

649.057.055lei

Salariați

10.556

Cifră de afaceri pe salariat

2.834.398lei

Identitate și situație fiscală

ANAF, Registrul comerțului

În registrul comerțului

Formă juridică
SOCIETATE COMERCIALĂ PE ACŢIUNI
Tip entitate
SA
Stare
Activă
Nr. registrul comerțului
J1991000081036
Data înregistrării
30 noiembrie 1992

Activitate și sediu

Activitate principală
2910 — Fabricarea autovehiculelor de transport rutier
Sediu social
JUD. ARGEŞ, LOC. MIOVENI ORŞ. MIOVENI, STR. UZINEI, NR.1

Situație fiscală

TVA, TVA la încasare, inactivitatea fiscală și e-Factura sunt în raportul complet.

Date de contact și reprezentanți

Declarații fiscale, registru, surse publice

Telefoane, emailuri, site și reprezentanții legali

Situații financiare

Ministerul Finanțelor

Evoluția firmei

2008–2025, în lei

Cifra de afaceri și profitul

Salariați

Cifra de afaceri, față de 2024
+7,6%
Profitul, față de anul trecut
+10,5%
Creștere anuală compusă
+8,4%

Cifra de afaceri

Venitul din activitatea de bază.

Profitul sau pierderea

Rezultatul net al exercițiului.

Active totale

Imobilizate plus circulante.

Datorii

Tot ce datorează firma, pe termen scurt și lung.

Capitaluri proprii

Ce rămâne acționarilor după datorii.

Salariați

Numărul mediu din cursul anului.

Cifra de afaceri pe salariat

Cât produce, în medie, un angajat.

Risc, 2025

78clasa B

Risc scăzut

Ce l-a dat

  • Solvabilitate40.64%

    Echilibru bun între capitalul propriu și datorii.

  • Lichiditate1.12 x

    Datoriile sunt acoperite, cu rezervă mică.

  • Profitabilitate2.1%

    Marjă netă modestă.

  • Îndatorare55.84%

    Îndatorare moderată.

  • Tendință7.57%

    Cifra de afaceri a crescut.

  • Istoricul rezultatelor0 ani

    Fără pierderi în anii analizați.

Evoluția scorului

2008–2025, exercițiu cu exercițiu
035506580100EDCBA78200820092010201120122013201420152016201720182019202020212022202320242025

Apasă un an ca să-i vezi cifrele — se schimbă și rubrica de risc de mai sus, și foaia de bilanț de mai jos.

18 exerciții depuse, 2008–2025 · Societate comercială

Activ

I1Active imobilizate3.513.249.734lei
I2Active circulante5.911.657.207lei
I3Stocuri756.663.297lei
I4Creanțe2.950.409.625lei
I5Casa și conturi la bănci2.204.584.285lei
I6Cheltuieli în avans2.717.472lei

Pasiv

I7Datorii5.262.600.152lei
I8Venituri în avans97.782.810lei
I9Provizioane236.956.354lei
I10Capitaluri3.830.285.097lei
I11Capital subscris vărsat2.541.735.603lei

Contul de profit și pierdere

I13Cifra de afaceri netă29.919.900.100lei
I14Venituri totale30.204.777.949lei
I15Cheltuieli totale29.277.423.878lei
I16Profit brut927.354.071lei
I18Profit net629.178.928lei
I19Pierdere netă0lei
I20Număr mediu de salariați10.556

Indicatori · 2025

Marjă netă2,1%
Marjă brută3,1%
Rentabilitatea capitalurilor16,43%
Rentabilitatea activelor6,68%
Grad de îndatorare55,84%
Lichiditate curentă1,12
Cifră de afaceri pe salariat2,83 mil.lei
Fond de rulment649.057.055lei

Cifra de afaceri în timp

20082025
Creștere în ultimul an
7,57%
Creștere anuală compusă
8,36%

Acționari și asociați

Citite cu AI din actele firmei

Cine deține firma, cu procentele

Datorii la bugetul de stat

ANAF, listele de restanțe

Restanțele publicate de ANAF, pe bugete și cu istoric

Achiziții publice

SICAP

Contractele publice, cu clienții și valorile lor

Licențe și autorizații

ARR, ANRE

Licențele ARR și autorizațiile ANRE, cu valabilitatea lor

Activități CAEN autorizate

Registrul comerțului

Toate activitățile autorizate, nu doar cea principală

Dosare în instanță

Portalul instanțelor de judecată

Dosarele în care figurează firma, cu calitatea ei

Buletinul Procedurilor de Insolvență

BPI · titlurile, textul actelor și citirile din ele

Publicațiile din Buletinul Procedurilor de Insolvență

Creditorii din insolvență

BPI · tabelele publicate de administratorul judiciar

Cine are de luat bani de la firmă și cât

Monitorul Oficial

Monitorul Oficial, Partea a IV-a și a VII-a

Actele publicate în Monitorul Oficial

Firme din același domeniu

Secțiunea C · Industria prelucrătoare

2910 Fabricarea autovehiculelor de transport rutier

Cele mai nou înregistrate în județul Argeș

Întrebări despre AUTOMOBILE-DACIA SA

Ce cifră de afaceri are AUTOMOBILE-DACIA SA?
În ultimul bilanț depus, pe 2025, cifra de afaceri a fost 29.919.900.100 lei. Rezultatul net al aceluiași an a fost 629.178.928 lei.
AUTOMOBILE-DACIA SA mai este activă?
În registrul comerțului, firma figurează ca activă. E starea publicată la ultima sincronizare cu sursele.
Câte bilanțuri a depus AUTOMOBILE-DACIA SA?
18 bilanțuri, din 2008 până în 2025.
Câți angajați are AUTOMOBILE-DACIA SA?
10.556 de salariați, conform ultimului bilanț depus, pe 2025.
Ce datorii are AUTOMOBILE-DACIA SA?
În bilanțul pe 2025, firma raportează datorii totale de 5.262.600.152 lei. Sunt datoriile din bilanț, nu restanțele la bugetul de stat, care se publică separat de ANAF.
Ce scor de risc are AUTOMOBILE-DACIA SA?
78 din 100, clasa B (risc scăzut), calculat din solvabilitate, lichiditate, profitabilitate, îndatorare, tendință și istoricul rezultatelor.
AUTOMOBILE-DACIA SA este în insolvență?
În registrul comerțului, firma figurează ca activă. Publicațiile din Buletinul Procedurilor de Insolvență, dacă există, sunt listate mai jos.
Ce cod CAEN are AUTOMOBILE-DACIA SA?
Activitatea principală este CAEN 2910 — Fabricarea autovehiculelor de transport rutier.

Datele provin din surse publice oficiale — Ministerul Finanțelor, ANAF, Registrul comerțului, ARR, ANRE, SICAP, BPI și Monitorul Oficial — și sunt prezentate așa cum au fost publicate. Aceleași date sunt disponibile și prin API. Reprezinți firma? .