SOMACO CONSTRUCT SRL

Activă

0811 Extracţia pietrei ornamentale şi a pietrei pentru construcţii, extracţia pietrei calcaroase, ghipsului, cretei şi a ardeziei

SOMACO CONSTRUCT SRL (CUI 14833060) este o societate comercială cu răspundere limitată activă, cu sediul în Mun. Constanţa, CONSTANŢA, înregistrată la 22 august 2002, cu activitatea principală „extracţia pietrei ornamentale şi a pietrei pentru construcţii, extracţia pietrei calcaroase, ghipsului, cretei şi a ardeziei” (CAEN 0811).

A depus 18 situații financiare la Ministerul Finanțelor, între 2008 și 2025. Din ultimul bilanț, pe 2025: cifră de afaceri 8.885.083 lei, profit net de 723.397 lei, datorii de 6.498.824 lei, capitaluri proprii de 3.746.238 lei, 30 de salariați.

Scorul de risc calculat din situațiile financiare este 72 din 100, clasa B — risc scăzut. Se calculează numai din bilanțurile depuse și nu cuprinde datoriile la buget, dosarele din instanță sau insolvența.

72

Scor de risc · clasa B

Risc scăzut

72 din 100, calculat numai din bilanțul pe 2025: cât de solid stă firma pe cifrele ei — capital, lichiditate, profit, îndatorare. Nu e o probabilitate de insolvență.

35506580
EDCBA
Tendință
-26.85%
Îndatorare
62.08%

Scorul se calculează din situațiile financiare depuse la Ministerul Finanțelor — solvabilitate, lichiditate, profitabilitate, îndatorare, tendință și istoricul rezultatelor, cu ponderi fixe. Nu cuprinde datoriile la buget, dosarele din instanță și nimic din ce s-a întâmplat după data bilanțului. Vezi toți cei șase factori · Cum se calculează scorul

Cifra de afaceri

8.885.083lei

Venituri totale

8.931.151lei

Rezultat net

723.397lei

Datorii

6.498.824lei

Capitaluri proprii

3.746.238lei

Capital de lucru

3.392.423lei

Salariați

30

Cifră de afaceri pe salariat

296.169lei

Identitate și situație fiscală

ANAF, Registrul comerțului

În registrul comerțului

Formă juridică
SOCIETATE COMERCIALĂ CU RĂSPUNDERE LIMITATĂ
Tip entitate
SRL
Stare
Activă
Nr. registrul comerțului
J2004005106136
Data înregistrării
22 august 2002

Activitate și sediu

Activitate principală
0811 — Extracţia pietrei ornamentale şi a pietrei pentru construcţii, extracţia pietrei calcaroase, ghipsului, cretei şi a ardeziei
Sediu social
JUD. CONSTANŢA, MUN. CONSTANŢA, STR. INTERIOARA 4, NR.8, BIROUL NR.4

Situație fiscală

TVA, TVA la încasare, inactivitatea fiscală și e-Factura sunt în raportul complet.

Date de contact și reprezentanți

Declarații fiscale, registru, surse publice

Telefoane, emailuri, site și reprezentanții legali

Situații financiare

Ministerul Finanțelor

Evoluția firmei

2008–2025, în lei

Cifra de afaceri și profitul

Salariați

Cifra de afaceri, față de 2024
-26,9%
Profitul, față de anul trecut
-61,8%
Creștere anuală compusă
-4,5%

Cifra de afaceri

Venitul din activitatea de bază.

Profitul sau pierderea

Rezultatul net al exercițiului.

Active totale

Imobilizate plus circulante.

Datorii

Tot ce datorează firma, pe termen scurt și lung.

Capitaluri proprii

Ce rămâne acționarilor după datorii.

Salariați

Numărul mediu din cursul anului.

Cifra de afaceri pe salariat

Cât produce, în medie, un angajat.

Risc, 2025

72clasa B

Risc scăzut

Ce l-a dat

  • Solvabilitate35.79%

    Echilibru bun între capitalul propriu și datorii.

  • Lichiditate1.52 x

    Activele circulante acoperă confortabil datoriile.

  • Profitabilitate8.14%

    Marjă netă sănătoasă.

  • Îndatorare62.08%

    Îndatorare ridicată.

  • Tendință-26.85%

    Cifra de afaceri a scăzut cu peste 20% față de anul anterior.

  • Istoricul rezultatelor1 ani

    Un an cu pierdere în perioada analizată.

Evoluția scorului

2008–2025, exercițiu cu exercițiu
035506580100EDCBA72200820092010201120122013201420152016201720182019202020212022202320242025

Apasă un an ca să-i vezi cifrele — se schimbă și rubrica de risc de mai sus, și foaia de bilanț de mai jos.

18 exerciții depuse, 2008–2025 · Societate comercială

Activ

I1Active imobilizate577.339lei
I2Active circulante9.891.247lei
I3Stocuri814.036lei
I4Creanțe8.896.181lei
I5Casa și conturi la bănci181.030lei
I6Cheltuieli în avans51.103lei

Pasiv

I7Datorii6.498.824lei
I8Venituri în avans0lei
I9Provizioane274.627lei
I10Capitaluri3.746.238lei
I11Capital subscris vărsat6.500lei

Contul de profit și pierdere

I13Cifra de afaceri netă8.885.083lei
I14Venituri totale8.931.151lei
I15Cheltuieli totale8.068.408lei
I16Profit brut862.743lei
I18Profit net723.397lei
I19Pierdere netă0lei
I20Număr mediu de salariați30

Indicatori · 2025

Marjă netă8,14%
Marjă brută9,71%
Rentabilitatea capitalurilor19,31%
Rentabilitatea activelor6,91%
Grad de îndatorare62,08%
Lichiditate curentă1,52
Cifră de afaceri pe salariat296.169lei
Fond de rulment3.392.423lei

Cifra de afaceri în timp

20082025
Creștere în ultimul an
-26,85%
Creștere anuală compusă
-4,46%

Acționari și asociați

Citite cu AI din actele firmei

Cine deține firma, cu procentele

Datorii la bugetul de stat

ANAF, listele de restanțe

Restanțele publicate de ANAF, pe bugete și cu istoric

Achiziții publice

SICAP

Contractele publice, cu clienții și valorile lor

Licențe și autorizații

ARR, ANRE

Licențele ARR și autorizațiile ANRE, cu valabilitatea lor

Activități CAEN autorizate

Registrul comerțului

Toate activitățile autorizate, nu doar cea principală

Dosare în instanță

Portalul instanțelor de judecată

Dosarele în care figurează firma, cu calitatea ei

Buletinul Procedurilor de Insolvență

BPI · titlurile, textul actelor și citirile din ele

Publicațiile din Buletinul Procedurilor de Insolvență

Creditorii din insolvență

BPI · tabelele publicate de administratorul judiciar

Cine are de luat bani de la firmă și cât

Monitorul Oficial

Monitorul Oficial, Partea a IV-a și a VII-a

Actele publicate în Monitorul Oficial

Firme din același domeniu

Secțiunea B · Industria extractivă

0811 Extracția pietrei ornamentale și a pietrei pentru construcții, extracția pietrei calcaroase, ghipsului, cretei și a ardeziei

Cele mai nou înregistrate în județul Constanța

Întrebări despre SOMACO CONSTRUCT SRL

Ce cifră de afaceri are SOMACO CONSTRUCT SRL?
În ultimul bilanț depus, pe 2025, cifra de afaceri a fost 8.885.083 lei. Rezultatul net al aceluiași an a fost 723.397 lei.
SOMACO CONSTRUCT SRL mai este activă?
În registrul comerțului, firma figurează ca activă. E starea publicată la ultima sincronizare cu sursele.
Câte bilanțuri a depus SOMACO CONSTRUCT SRL?
18 bilanțuri, din 2008 până în 2025.
Câți angajați are SOMACO CONSTRUCT SRL?
30 de salariați, conform ultimului bilanț depus, pe 2025.
Ce datorii are SOMACO CONSTRUCT SRL?
În bilanțul pe 2025, firma raportează datorii totale de 6.498.824 lei. Sunt datoriile din bilanț, nu restanțele la bugetul de stat, care se publică separat de ANAF.
Ce scor de risc are SOMACO CONSTRUCT SRL?
72 din 100, clasa B (risc scăzut), calculat din solvabilitate, lichiditate, profitabilitate, îndatorare, tendință și istoricul rezultatelor.
SOMACO CONSTRUCT SRL este în insolvență?
În registrul comerțului, firma figurează ca activă. Publicațiile din Buletinul Procedurilor de Insolvență, dacă există, sunt listate mai jos.
Ce cod CAEN are SOMACO CONSTRUCT SRL?
Activitatea principală este CAEN 0811 — Extracţia pietrei ornamentale şi a pietrei pentru construcţii, extracţia pietrei calcaroase, ghipsului, cretei şi a ardeziei.

Datele provin din surse publice oficiale — Ministerul Finanțelor, ANAF, Registrul comerțului, ARR, ANRE, SICAP, BPI și Monitorul Oficial — și sunt prezentate așa cum au fost publicate. Aceleași date sunt disponibile și prin API. Reprezinți firma? .