METCON SRL

Activă

4712 Comerț cu amănuntul nespecializat, cu vânzare predominantă de produse nealimentare

METCON SRL (CUI 1455159) este o societate comercială cu răspundere limitată activă, cu sediul în Mun. Adjud, VRANCEA, înregistrată la 30 noiembrie 1992, cu activitatea principală „comerț cu amănuntul nespecializat, cu vânzare predominantă de produse nealimentare” (CAEN 4712).

A depus 18 situații financiare la Ministerul Finanțelor, între 2008 și 2025. Din ultimul bilanț, pe 2025: cifră de afaceri 41.136.903 lei, profit net de 602.450 lei, datorii de 7.512.016 lei, capitaluri proprii de 8.020.101 lei, 18 salariați.

Scorul de risc calculat din situațiile financiare este 79 din 100, clasa B — risc scăzut. Se calculează numai din bilanțurile depuse și nu cuprinde datoriile la buget, dosarele din instanță sau insolvența.

79

Scor de risc · clasa B

Risc scăzut

79 din 100, calculat numai din bilanțul pe 2025: cât de solid stă firma pe cifrele ei — capital, lichiditate, profit, îndatorare. Nu e o probabilitate de insolvență.

35506580
EDCBA
Profitabilitate
1.46%
Lichiditate
1.13 x

Scorul se calculează din situațiile financiare depuse la Ministerul Finanțelor — solvabilitate, lichiditate, profitabilitate, îndatorare, tendință și istoricul rezultatelor, cu ponderi fixe. Nu cuprinde datoriile la buget, dosarele din instanță și nimic din ce s-a întâmplat după data bilanțului. Vezi toți cei șase factori · Cum se calculează scorul

Cifra de afaceri

41.136.903lei

Venituri totale

41.198.954lei

Rezultat net

602.450lei

Datorii

7.512.016lei

Capitaluri proprii

8.020.101lei

Capital de lucru

973.041lei

Salariați

18

Cifră de afaceri pe salariat

2.285.384lei

Identitate și situație fiscală

ANAF, Registrul comerțului

În registrul comerțului

Formă juridică
SOCIETATE COMERCIALĂ CU RĂSPUNDERE LIMITATĂ
Tip entitate
SRL
Stare
Activă
Nr. registrul comerțului
J1991000360395
Data înregistrării
30 noiembrie 1992

Activitate și sediu

Activitate principală
4712 — Comerț cu amănuntul nespecializat, cu vânzare predominantă de produse nealimentare
Sediu social
JUD. VRANCEA, MUN. ADJUD, STR. NICOLAE BĂLCESCU, NR.4

Situație fiscală

TVA, TVA la încasare, inactivitatea fiscală și e-Factura sunt în raportul complet.

Date de contact și reprezentanți

Declarații fiscale, registru, surse publice

Telefoane, emailuri, site și reprezentanții legali

Situații financiare

Ministerul Finanțelor

Evoluția firmei

2008–2025, în lei

Cifra de afaceri și profitul

Salariați

Cifra de afaceri, față de 2024
+24,5%
Profitul, față de anul trecut
+35,7%
Creștere anuală compusă
+5,7%

Cifra de afaceri

Venitul din activitatea de bază.

Profitul sau pierderea

Rezultatul net al exercițiului.

Active totale

Imobilizate plus circulante.

Datorii

Tot ce datorează firma, pe termen scurt și lung.

Capitaluri proprii

Ce rămâne acționarilor după datorii.

Salariați

Numărul mediu din cursul anului.

Cifra de afaceri pe salariat

Cât produce, în medie, un angajat.

Risc, 2025

79clasa B

Risc scăzut

Ce l-a dat

  • Solvabilitate51.67%

    Peste jumătate din active sunt finanțate din capital propriu.

  • Lichiditate1.13 x

    Datoriile sunt acoperite, cu rezervă mică.

  • Profitabilitate1.46%

    Marjă netă foarte subțire.

  • Îndatorare48.39%

    Îndatorare moderată.

  • Tendință24.5%

    Creștere puternică a cifrei de afaceri.

  • Istoricul rezultatelor0 ani

    Fără pierderi în anii analizați.

Evoluția scorului

2008–2025, exercițiu cu exercițiu
035506580100EDCBA79200820092010201120122013201420152016201720182019202020212022202320242025

Apasă un an ca să-i vezi cifrele — se schimbă și rubrica de risc de mai sus, și foaia de bilanț de mai jos.

18 exerciții depuse, 2008–2025 · Societate comercială

Activ

I1Active imobilizate7.037.248lei
I2Active circulante8.485.057lei
I3Stocuri4.367.134lei
I4Creanțe2.705.141lei
I5Casa și conturi la bănci1.412.782lei
I6Cheltuieli în avans9.812lei

Pasiv

I7Datorii7.512.016lei
I8Venituri în avans0lei
I9Provizioane0lei
I10Capitaluri8.020.101lei
I11Capital subscris vărsat1.001.510lei

Contul de profit și pierdere

I13Cifra de afaceri netă41.136.903lei
I14Venituri totale41.198.954lei
I15Cheltuieli totale40.490.504lei
I16Profit brut708.450lei
I18Profit net602.450lei
I19Pierdere netă0lei
I20Număr mediu de salariați18

Indicatori · 2025

Marjă netă1,46%
Marjă brută1,72%
Rentabilitatea capitalurilor7,51%
Rentabilitatea activelor3,88%
Grad de îndatorare48,39%
Lichiditate curentă1,13
Cifră de afaceri pe salariat2,29 mil.lei
Fond de rulment973.041lei

Cifra de afaceri în timp

20082025
Creștere în ultimul an
24,5%
Creștere anuală compusă
5,69%

Acționari și asociați

Citite cu AI din actele firmei

Cine deține firma, cu procentele

Datorii la bugetul de stat

ANAF, listele de restanțe

Restanțele publicate de ANAF, pe bugete și cu istoric

Achiziții publice

SICAP

Contractele publice, cu clienții și valorile lor

Licențe și autorizații

ARR, ANRE

Licențele ARR și autorizațiile ANRE, cu valabilitatea lor

Activități CAEN autorizate

Registrul comerțului

Toate activitățile autorizate, nu doar cea principală

Dosare în instanță

Portalul instanțelor de judecată

Dosarele în care figurează firma, cu calitatea ei

Buletinul Procedurilor de Insolvență

BPI · titlurile, textul actelor și citirile din ele

Publicațiile din Buletinul Procedurilor de Insolvență

Creditorii din insolvență

BPI · tabelele publicate de administratorul judiciar

Cine are de luat bani de la firmă și cât

Monitorul Oficial

Monitorul Oficial, Partea a IV-a și a VII-a

Actele publicate în Monitorul Oficial

Firme din același domeniu

Secțiunea G · Comerț cu ridicata și cu amănuntul

4712 Comerț cu amănuntul nespecializat, cu vânzare predominantă de produse nealimentare

Cele mai nou înregistrate în județul Vrancea

Întrebări despre METCON SRL

Ce cifră de afaceri are METCON SRL?
În ultimul bilanț depus, pe 2025, cifra de afaceri a fost 41.136.903 lei. Rezultatul net al aceluiași an a fost 602.450 lei.
METCON SRL mai este activă?
În registrul comerțului, firma figurează ca activă. E starea publicată la ultima sincronizare cu sursele.
Câte bilanțuri a depus METCON SRL?
18 bilanțuri, din 2008 până în 2025.
Câți angajați are METCON SRL?
18 salariați, conform ultimului bilanț depus, pe 2025.
Ce datorii are METCON SRL?
În bilanțul pe 2025, firma raportează datorii totale de 7.512.016 lei. Sunt datoriile din bilanț, nu restanțele la bugetul de stat, care se publică separat de ANAF.
Ce scor de risc are METCON SRL?
79 din 100, clasa B (risc scăzut), calculat din solvabilitate, lichiditate, profitabilitate, îndatorare, tendință și istoricul rezultatelor.
METCON SRL este în insolvență?
În registrul comerțului, firma figurează ca activă. Publicațiile din Buletinul Procedurilor de Insolvență, dacă există, sunt listate mai jos.
Ce cod CAEN are METCON SRL?
Activitatea principală este CAEN 4712 — Comerț cu amănuntul nespecializat, cu vânzare predominantă de produse nealimentare.

Datele provin din surse publice oficiale — Ministerul Finanțelor, ANAF, Registrul comerțului, ARR, ANRE, SICAP, BPI și Monitorul Oficial — și sunt prezentate așa cum au fost publicate. Aceleași date sunt disponibile și prin API. Reprezinți firma? .