GRUP FEROVIAR ROMAN SA

Activă

4920 Transporturi de marfă pe calea ferată

GRUP FEROVIAR ROMAN SA (CUI 14256514) este o societate comercială pe acţiuni activă, cu sediul în Sector 1 Mun. Bucureşti, MUNICIPIUL BUCUREŞTI, înregistrată la 26 octombrie 2001, cu activitatea principală „transporturi de marfă pe calea ferată” (CAEN 4920).

A depus 18 situații financiare la Ministerul Finanțelor, între 2008 și 2025. Din ultimul bilanț, pe 2025: cifră de afaceri 936.488.399 lei, profit net de 5.726.342 lei, datorii de 676.173.918 lei, capitaluri proprii de 788.156.725 lei, 2.186 de salariați.

Scorul de risc calculat din situațiile financiare este 67 din 100, clasa B — risc scăzut. Se calculează numai din bilanțurile depuse și nu cuprinde datoriile la buget, dosarele din instanță sau insolvența.

67

Scor de risc · clasa B

Risc scăzut

67 din 100, calculat numai din bilanțul pe 2025: cât de solid stă firma pe cifrele ei — capital, lichiditate, profit, îndatorare. Nu e o probabilitate de insolvență.

35506580
EDCBA
  • Activele circulante nu acoperă datoriile.
Lichiditate
0.71 x
Profitabilitate
0.61%

Scorul se calculează din situațiile financiare depuse la Ministerul Finanțelor — solvabilitate, lichiditate, profitabilitate, îndatorare, tendință și istoricul rezultatelor, cu ponderi fixe. Nu cuprinde datoriile la buget, dosarele din instanță și nimic din ce s-a întâmplat după data bilanțului. Vezi toți cei șase factori · Cum se calculează scorul

Cifra de afaceri

936.488.399lei

Venituri totale

971.805.177lei

Rezultat net

5.726.342lei

Datorii

676.173.918lei

Capitaluri proprii

788.156.725lei

Capital de lucru

-194.490.982lei

Salariați

2.186

Cifră de afaceri pe salariat

428.403lei

Identitate și situație fiscală

ANAF, Registrul comerțului

În registrul comerțului

Formă juridică
SOCIETATE COMERCIALĂ PE ACŢIUNI
Tip entitate
SA
Stare
Activă
Nr. registrul comerțului
J2001008958401
Data înregistrării
26 octombrie 2001

Activitate și sediu

Activitate principală
4920 — Transporturi de marfă pe calea ferată
Sediu social
MUNICIPIUL BUCUREŞTI, SECTOR 1, CALEA VICTORIEI, NR.114

Situație fiscală

TVA, TVA la încasare, inactivitatea fiscală și e-Factura sunt în raportul complet.

Date de contact și reprezentanți

Declarații fiscale, registru, surse publice

Telefoane, emailuri, site și reprezentanții legali

Situații financiare

Ministerul Finanțelor

Evoluția firmei

2008–2025, în lei

Cifra de afaceri și profitul

Salariați

Cifra de afaceri, față de 2024
-8,8%
Profitul, față de anul trecut
+112,5%
Creștere anuală compusă
+5,6%

Cifra de afaceri

Venitul din activitatea de bază.

Profitul sau pierderea

Rezultatul net al exercițiului.

Active totale

Imobilizate plus circulante.

Datorii

Tot ce datorează firma, pe termen scurt și lung.

Capitaluri proprii

Ce rămâne acționarilor după datorii.

Salariați

Numărul mediu din cursul anului.

Cifra de afaceri pe salariat

Cât produce, în medie, un angajat.

Risc, 2025

67clasa B

Risc scăzut

Ce l-a dat

  • Solvabilitate54.44%

    Peste jumătate din active sunt finanțate din capital propriu.

  • Lichiditate0.71 x

    Activele circulante nu acoperă toate datoriile.

  • Profitabilitate0.61%

    Marjă netă foarte subțire.

  • Îndatorare46.7%

    Îndatorare moderată.

  • Tendință-8.84%

    Cifra de afaceri a scăzut ușor.

  • Istoricul rezultatelor0 ani

    Fără pierderi în anii analizați.

Evoluția scorului

2008–2025, exercițiu cu exercițiu
035506580100EDCBA67200820092010201120122013201420152016201720182019202020212022202320242025

Apasă un an ca să-i vezi cifrele — se schimbă și rubrica de risc de mai sus, și foaia de bilanț de mai jos.

18 exerciții depuse, 2008–2025 · Societate comercială

Activ

I1Active imobilizate966.091.062lei
I2Active circulante481.682.936lei
I3Stocuri32.645.688lei
I4Creanțe444.977.843lei
I5Casa și conturi la bănci4.059.405lei
I6Cheltuieli în avans20.657.647lei

Pasiv

I7Datorii676.173.918lei
I8Venituri în avans0lei
I9Provizioane4.101.002lei
I10Capitaluri788.156.725lei
I11Capital subscris vărsat51.004.400lei

Contul de profit și pierdere

I13Cifra de afaceri netă936.488.399lei
I14Venituri totale971.805.177lei
I15Cheltuieli totale956.829.402lei
I16Profit brut14.975.775lei
I18Profit net5.726.342lei
I19Pierdere netă0lei
I20Număr mediu de salariați2.186

Indicatori · 2025

Marjă netă0,61%
Marjă brută1,6%
Rentabilitatea capitalurilor0,73%
Rentabilitatea activelor0,4%
Grad de îndatorare46,7%
Lichiditate curentă0,71
Cifră de afaceri pe salariat428.403lei
Fond de rulment-194.490.982lei

Cifra de afaceri în timp

20082025
Creștere în ultimul an
-8,84%
Creștere anuală compusă
5,62%

Acționari și asociați

Citite cu AI din actele firmei

Cine deține firma, cu procentele

Datorii la bugetul de stat

ANAF, listele de restanțe

Restanțele publicate de ANAF, pe bugete și cu istoric

Achiziții publice

SICAP

Contractele publice, cu clienții și valorile lor

Licențe și autorizații

ARR, ANRE

Licențele ARR și autorizațiile ANRE, cu valabilitatea lor

Activități CAEN autorizate

Registrul comerțului

Toate activitățile autorizate, nu doar cea principală

Dosare în instanță

Portalul instanțelor de judecată

Dosarele în care figurează firma, cu calitatea ei

Buletinul Procedurilor de Insolvență

BPI · titlurile, textul actelor și citirile din ele

Publicațiile din Buletinul Procedurilor de Insolvență

Creditorii din insolvență

BPI · tabelele publicate de administratorul judiciar

Cine are de luat bani de la firmă și cât

Monitorul Oficial

Monitorul Oficial, Partea a IV-a și a VII-a

Actele publicate în Monitorul Oficial

Firme din același domeniu

Secțiunea H · Transport și depozitare

4920 Transporturi de marfă pe calea ferată

Cele mai nou înregistrate în județul București

Întrebări despre GRUP FEROVIAR ROMAN SA

Ce cifră de afaceri are GRUP FEROVIAR ROMAN SA?
În ultimul bilanț depus, pe 2025, cifra de afaceri a fost 936.488.399 lei. Rezultatul net al aceluiași an a fost 5.726.342 lei.
GRUP FEROVIAR ROMAN SA mai este activă?
În registrul comerțului, firma figurează ca activă. E starea publicată la ultima sincronizare cu sursele.
Câte bilanțuri a depus GRUP FEROVIAR ROMAN SA?
18 bilanțuri, din 2008 până în 2025.
Câți angajați are GRUP FEROVIAR ROMAN SA?
2.186 de salariați, conform ultimului bilanț depus, pe 2025.
Ce datorii are GRUP FEROVIAR ROMAN SA?
În bilanțul pe 2025, firma raportează datorii totale de 676.173.918 lei. Sunt datoriile din bilanț, nu restanțele la bugetul de stat, care se publică separat de ANAF.
Ce scor de risc are GRUP FEROVIAR ROMAN SA?
67 din 100, clasa B (risc scăzut), calculat din solvabilitate, lichiditate, profitabilitate, îndatorare, tendință și istoricul rezultatelor.
GRUP FEROVIAR ROMAN SA este în insolvență?
În registrul comerțului, firma figurează ca activă. Publicațiile din Buletinul Procedurilor de Insolvență, dacă există, sunt listate mai jos.
Ce cod CAEN are GRUP FEROVIAR ROMAN SA?
Activitatea principală este CAEN 4920 — Transporturi de marfă pe calea ferată.

Datele provin din surse publice oficiale — Ministerul Finanțelor, ANAF, Registrul comerțului, ARR, ANRE, SICAP, BPI și Monitorul Oficial — și sunt prezentate așa cum au fost publicate. Aceleași date sunt disponibile și prin API. Reprezinți firma? .