OPERATORUL PIEŢEI DE ENERGIE ELECTRICĂ ŞI DE GAZE NATURALE "OPCOM" S.A.

Activă

6611 Administrarea pieţelor financiare

OPERATORUL PIEŢEI DE ENERGIE ELECTRICĂ ŞI DE GAZE NATURALE "OPCOM" S.A. (CUI 13278352) este o societate comercială pe acţiuni activă, cu sediul în Sector 3 Mun. Bucureşti, MUNICIPIUL BUCUREŞTI, înregistrată la 15 august 2000, cu activitatea principală „administrarea pieţelor financiare” (CAEN 6611).

A depus 18 situații financiare la Ministerul Finanțelor, între 2008 și 2025. Din ultimul bilanț, pe 2025: cifră de afaceri 49.424.161 lei, profit net de 11.581.815 lei, datorii de 392.287.911 lei, capitaluri proprii de 63.807.255 lei, 100 de salariați.

Scorul de risc calculat din situațiile financiare este 64 din 100, clasa C — risc moderat. Se calculează numai din bilanțurile depuse și nu cuprinde datoriile la buget, dosarele din instanță sau insolvența.

64

Scor de risc · clasa C

Risc moderat

64 din 100, calculat numai din bilanțul pe 2025: cât de solid stă firma pe cifrele ei — capital, lichiditate, profit, îndatorare. Nu e o probabilitate de insolvență.

35506580
EDCBA
Tendință
-21.01%
Îndatorare
81.83%

Scorul se calculează din situațiile financiare depuse la Ministerul Finanțelor — solvabilitate, lichiditate, profitabilitate, îndatorare, tendință și istoricul rezultatelor, cu ponderi fixe. Nu cuprinde datoriile la buget, dosarele din instanță și nimic din ce s-a întâmplat după data bilanțului. Vezi toți cei șase factori · Cum se calculează scorul

Cifra de afaceri

49.424.161lei

Venituri totale

60.934.357lei

Rezultat net

11.581.815lei

Datorii

392.287.911lei

Capitaluri proprii

63.807.255lei

Capital de lucru

45.366.631lei

Salariați

100

Cifră de afaceri pe salariat

494.242lei

Identitate și situație fiscală

ANAF, Registrul comerțului

În registrul comerțului

Formă juridică
SOCIETATE COMERCIALĂ PE ACŢIUNI
Tip entitate
SA
Stare
Activă
Nr. registrul comerțului
J2000007542408
Data înregistrării
15 august 2000

Activitate și sediu

Activitate principală
6611 — Administrarea pieţelor financiare
Sediu social
MUNICIPIUL BUCUREŞTI, SECTOR 3, B-DUL HRISTO BOTEV, NR.16-18

Situație fiscală

TVA, TVA la încasare, inactivitatea fiscală și e-Factura sunt în raportul complet.

Date de contact și reprezentanți

Declarații fiscale, registru, surse publice

Telefoane, emailuri, site și reprezentanții legali

Situații financiare

Ministerul Finanțelor

Evoluția firmei

2008–2025, în lei

Cifra de afaceri și profitul

Salariați

Cifra de afaceri, față de 2024
-21%
Profitul, față de anul trecut
-54,7%
Creștere anuală compusă
+6,5%

Cifra de afaceri

Venitul din activitatea de bază.

Profitul sau pierderea

Rezultatul net al exercițiului.

Active totale

Imobilizate plus circulante.

Datorii

Tot ce datorează firma, pe termen scurt și lung.

Capitaluri proprii

Ce rămâne acționarilor după datorii.

Salariați

Numărul mediu din cursul anului.

Cifra de afaceri pe salariat

Cât produce, în medie, un angajat.

Risc, 2025

64clasa C

Risc moderat

Ce l-a dat

  • Solvabilitate13.31%

    Capitalurile proprii acoperă o parte mică din active.

  • Lichiditate1.12 x

    Datoriile sunt acoperite, cu rezervă mică.

  • Profitabilitate23.43%

    Marjă netă ridicată.

  • Îndatorare81.83%

    Peste 80% din active sunt finanțate din datorii.

  • Tendință-21.01%

    Cifra de afaceri a scăzut cu peste 20% față de anul anterior.

  • Istoricul rezultatelor0 ani

    Fără pierderi în anii analizați.

Evoluția scorului

2008–2025, exercițiu cu exercițiu
035506580100EDCBA64200820092010201120122013201420152016201720182019202020212022202320242025

Apasă un an ca să-i vezi cifrele — se schimbă și rubrica de risc de mai sus, și foaia de bilanț de mai jos.

18 exerciții depuse, 2008–2025 · Societate comercială

Activ

I1Active imobilizate41.765.038lei
I2Active circulante437.654.542lei
I3Stocuri162.777lei
I4Creanțe238.765.464lei
I5Casa și conturi la bănci198.726.301lei
I6Cheltuieli în avans945.787lei

Pasiv

I7Datorii392.287.911lei
I8Venituri în avans17.406.697lei
I9Provizioane6.863.504lei
I10Capitaluri63.807.255lei
I11Capital subscris vărsat31.366.090lei

Contul de profit și pierdere

I13Cifra de afaceri netă49.424.161lei
I14Venituri totale60.934.357lei
I15Cheltuieli totale47.285.018lei
I16Profit brut13.649.339lei
I18Profit net11.581.815lei
I19Pierdere netă0lei
I20Număr mediu de salariați100

Indicatori · 2025

Marjă netă23,43%
Marjă brută27,62%
Rentabilitatea capitalurilor18,15%
Rentabilitatea activelor2,42%
Grad de îndatorare81,83%
Lichiditate curentă1,12
Cifră de afaceri pe salariat494.242lei
Fond de rulment45.366.631lei

Cifra de afaceri în timp

20082025
Creștere în ultimul an
-21,01%
Creștere anuală compusă
6,53%

Acționari și asociați

Citite cu AI din actele firmei

Cine deține firma, cu procentele

Datorii la bugetul de stat

ANAF, listele de restanțe

Restanțele publicate de ANAF, pe bugete și cu istoric

Achiziții publice

SICAP

Contractele publice, cu clienții și valorile lor

Licențe și autorizații

ARR, ANRE

Licențele ARR și autorizațiile ANRE, cu valabilitatea lor

Activități CAEN autorizate

Registrul comerțului

Toate activitățile autorizate, nu doar cea principală

Dosare în instanță

Portalul instanțelor de judecată

Dosarele în care figurează firma, cu calitatea ei

Buletinul Procedurilor de Insolvență

BPI · titlurile, textul actelor și citirile din ele

Publicațiile din Buletinul Procedurilor de Insolvență

Creditorii din insolvență

BPI · tabelele publicate de administratorul judiciar

Cine are de luat bani de la firmă și cât

Monitorul Oficial

Monitorul Oficial, Partea a IV-a și a VII-a

Actele publicate în Monitorul Oficial

Firme din același domeniu

Secțiunea K · Intermedieri financiare și asigurări

6611 Administrarea piețelor financiare

Cele mai nou înregistrate în județul București

Întrebări despre OPERATORUL PIEŢEI DE ENERGIE ELECTRICĂ ŞI DE GAZE NATURALE "OPCOM" S.A.

Ce cifră de afaceri are OPERATORUL PIEŢEI DE ENERGIE ELECTRICĂ ŞI DE GAZE NATURALE "OPCOM" S.A.?
În ultimul bilanț depus, pe 2025, cifra de afaceri a fost 49.424.161 lei. Rezultatul net al aceluiași an a fost 11.581.815 lei.
OPERATORUL PIEŢEI DE ENERGIE ELECTRICĂ ŞI DE GAZE NATURALE "OPCOM" S.A. mai este activă?
În registrul comerțului, firma figurează ca activă. E starea publicată la ultima sincronizare cu sursele.
Câte bilanțuri a depus OPERATORUL PIEŢEI DE ENERGIE ELECTRICĂ ŞI DE GAZE NATURALE "OPCOM" S.A.?
18 bilanțuri, din 2008 până în 2025.
Câți angajați are OPERATORUL PIEŢEI DE ENERGIE ELECTRICĂ ŞI DE GAZE NATURALE "OPCOM" S.A.?
100 de salariați, conform ultimului bilanț depus, pe 2025.
Ce datorii are OPERATORUL PIEŢEI DE ENERGIE ELECTRICĂ ŞI DE GAZE NATURALE "OPCOM" S.A.?
În bilanțul pe 2025, firma raportează datorii totale de 392.287.911 lei. Sunt datoriile din bilanț, nu restanțele la bugetul de stat, care se publică separat de ANAF.
Ce scor de risc are OPERATORUL PIEŢEI DE ENERGIE ELECTRICĂ ŞI DE GAZE NATURALE "OPCOM" S.A.?
64 din 100, clasa C (risc moderat), calculat din solvabilitate, lichiditate, profitabilitate, îndatorare, tendință și istoricul rezultatelor.
OPERATORUL PIEŢEI DE ENERGIE ELECTRICĂ ŞI DE GAZE NATURALE "OPCOM" S.A. este în insolvență?
În registrul comerțului, firma figurează ca activă. Publicațiile din Buletinul Procedurilor de Insolvență, dacă există, sunt listate mai jos.
Ce cod CAEN are OPERATORUL PIEŢEI DE ENERGIE ELECTRICĂ ŞI DE GAZE NATURALE "OPCOM" S.A.?
Activitatea principală este CAEN 6611 — Administrarea pieţelor financiare.

Datele provin din surse publice oficiale — Ministerul Finanțelor, ANAF, Registrul comerțului, ARR, ANRE, SICAP, BPI și Monitorul Oficial — și sunt prezentate așa cum au fost publicate. Aceleași date sunt disponibile și prin API. Reprezinți firma? .