COMPANIA NATIONALA DE CAI FERATE "CFR" SA

Activă

5221 Activităţi de servicii anexe pentru transporturi terestre

COMPANIA NATIONALA DE CAI FERATE "CFR" SA (CUI 11054529) este o societate comercială pe acţiuni activă, cu sediul în Sector 1 Mun. Bucureşti, MUNICIPIUL BUCUREŞTI, înregistrată la 8 octombrie 1998, cu activitatea principală „activităţi de servicii anexe pentru transporturi terestre” (CAEN 5221).

A depus 18 situații financiare la Ministerul Finanțelor, între 2008 și 2025. Din ultimul bilanț, pe 2025: cifră de afaceri 1.187.388.259 lei, pierdere netă de 548.897.866 lei, datorii de 2.195.329.755 lei, capitaluri proprii de 3.119.817.981 lei, 23.666 de salariați.

Scorul de risc calculat din situațiile financiare este 44 din 100, clasa D — risc ridicat. Se calculează numai din bilanțurile depuse și nu cuprinde datoriile la buget, dosarele din instanță sau insolvența.

44

Scor de risc · clasa D

Risc ridicat

44 din 100, calculat numai din bilanțul pe 2025: cât de solid stă firma pe cifrele ei — capital, lichiditate, profit, îndatorare. Nu e o probabilitate de insolvență.

35506580
EDCBA
  • Pierdere în fiecare dintre ultimii trei ani.

Din cei șase factori ieșeau 55 de puncte, dar scorul e plafonat la 44: o firmă în situația asta nu poate fi socotită mai bună de atât, oricât de bine ar arăta restul cifrelor.

Profitabilitate
-46.23%
Istoricul rezultatelor
3 ani

Scorul se calculează din situațiile financiare depuse la Ministerul Finanțelor — solvabilitate, lichiditate, profitabilitate, îndatorare, tendință și istoricul rezultatelor, cu ponderi fixe. Nu cuprinde datoriile la buget, dosarele din instanță și nimic din ce s-a întâmplat după data bilanțului. Vezi toți cei șase factori · Cum se calculează scorul

Cifra de afaceri

1.187.388.259lei

Venituri totale

6.889.739.999lei

Rezultat net

-548.897.866lei

Datorii

2.195.329.755lei

Capitaluri proprii

3.119.817.981lei

Capital de lucru

1.705.247.090lei

Salariați

23.666

Cifră de afaceri pe salariat

50.173lei

Identitate și situație fiscală

ANAF, Registrul comerțului

În registrul comerțului

Formă juridică
SOCIETATE COMERCIALĂ PE ACŢIUNI
Tip entitate
SA
Stare
Activă
Nr. registrul comerțului
J1998009774402
Data înregistrării
8 octombrie 1998

Activitate și sediu

Activitate principală
5221 — Activităţi de servicii anexe pentru transporturi terestre
Sediu social
MUNICIPIUL BUCUREŞTI, SECTOR 1, B-DUL DINICU GOLESCU, NR.38

Situație fiscală

TVA, TVA la încasare, inactivitatea fiscală și e-Factura sunt în raportul complet.

Date de contact și reprezentanți

Declarații fiscale, registru, surse publice

Telefoane, emailuri, site și reprezentanții legali

Situații financiare

Ministerul Finanțelor

Evoluția firmei

2008–2025, în lei

Cifra de afaceri și profitul

Salariați

Cifra de afaceri, față de 2024
-1,8%
Profitul, față de anul trecut
-27%
Creștere anuală compusă
+0,4%

Cifra de afaceri

Venitul din activitatea de bază.

Profitul sau pierderea

Rezultatul net al exercițiului.

Active totale

Imobilizate plus circulante.

Datorii

Tot ce datorează firma, pe termen scurt și lung.

Capitaluri proprii

Ce rămâne acționarilor după datorii.

Salariați

Numărul mediu din cursul anului.

Cifra de afaceri pe salariat

Cât produce, în medie, un angajat.

Risc, 2025

44clasa D

Risc ridicat

Ce l-a dat

  • Solvabilitate10.23%

    Capitalurile proprii acoperă o parte mică din active.

  • Lichiditate1.78 x

    Activele circulante acoperă confortabil datoriile.

  • Profitabilitate-46.23%

    Anul s-a încheiat cu pierdere.

  • Îndatorare7.2%

    Îndatorare scăzută.

  • Tendință-1.82%

    Cifra de afaceri a scăzut ușor.

  • Istoricul rezultatelor3 ani

    3 ani cu pierdere din 3.

Evoluția scorului

2008–2025, exercițiu cu exercițiu
035506580100EDCBA44200820092010201120122013201420152016201720182019202020212022202320242025

Apasă un an ca să-i vezi cifrele — se schimbă și rubrica de risc de mai sus, și foaia de bilanț de mai jos.

18 exerciții depuse, 2008–2025 · Societate comercială

Activ

I1Active imobilizate26.581.733.357lei
I2Active circulante3.900.576.845lei
I3Stocuri1.029.466.228lei
I4Creanțe1.394.506.233lei
I5Casa și conturi la bănci1.476.604.384lei
I6Cheltuieli în avans94.148.577lei

Pasiv

I7Datorii2.195.329.755lei
I8Venituri în avans24.540.594.447lei
I9Provizioane720.716.596lei
I10Capitaluri3.119.817.981lei
I11Capital subscris vărsat2.697.943.122lei

Contul de profit și pierdere

I13Cifra de afaceri netă1.187.388.259lei
I14Venituri totale6.889.739.999lei
I15Cheltuieli totale7.424.077.055lei
I16Profit brut0lei
I18Profit net0lei
I19Pierdere netă548.897.866lei
I20Număr mediu de salariați23.666

Indicatori · 2025

Marjă netă-46,23%
Marjă brută-45%
Rentabilitatea capitalurilor-17,59%
Rentabilitatea activelor-1,8%
Grad de îndatorare7,2%
Lichiditate curentă1,78
Cifră de afaceri pe salariat50.173lei
Fond de rulment1.705.247.090lei

Cifra de afaceri în timp

20082025
Creștere în ultimul an
-1,82%
Creștere anuală compusă
0,35%

Acționari și asociați

Citite cu AI din actele firmei

Cine deține firma, cu procentele

Datorii la bugetul de stat

ANAF, listele de restanțe

Restanțele publicate de ANAF, pe bugete și cu istoric

Achiziții publice

SICAP

Contractele publice, cu clienții și valorile lor

Licențe și autorizații

ARR, ANRE

Licențele ARR și autorizațiile ANRE, cu valabilitatea lor

Activități CAEN autorizate

Registrul comerțului

Toate activitățile autorizate, nu doar cea principală

Dosare în instanță

Portalul instanțelor de judecată

Dosarele în care figurează firma, cu calitatea ei

Buletinul Procedurilor de Insolvență

BPI · titlurile, textul actelor și citirile din ele

Publicațiile din Buletinul Procedurilor de Insolvență

Creditorii din insolvență

BPI · tabelele publicate de administratorul judiciar

Cine are de luat bani de la firmă și cât

Monitorul Oficial

Monitorul Oficial, Partea a IV-a și a VII-a

Actele publicate în Monitorul Oficial

Firme din același domeniu

Secțiunea H · Transport și depozitare

5221 Activități de servicii anexe pentru transporturi terestre

Cele mai nou înregistrate în județul București

Întrebări despre COMPANIA NATIONALA DE CAI FERATE "CFR" SA

Ce cifră de afaceri are COMPANIA NATIONALA DE CAI FERATE "CFR" SA?
În ultimul bilanț depus, pe 2025, cifra de afaceri a fost 1.187.388.259 lei. Rezultatul net al aceluiași an a fost -548.897.866 lei.
COMPANIA NATIONALA DE CAI FERATE "CFR" SA mai este activă?
În registrul comerțului, firma figurează ca activă. E starea publicată la ultima sincronizare cu sursele.
Câte bilanțuri a depus COMPANIA NATIONALA DE CAI FERATE "CFR" SA?
18 bilanțuri, din 2008 până în 2025.
Câți angajați are COMPANIA NATIONALA DE CAI FERATE "CFR" SA?
23.666 de salariați, conform ultimului bilanț depus, pe 2025.
Ce datorii are COMPANIA NATIONALA DE CAI FERATE "CFR" SA?
În bilanțul pe 2025, firma raportează datorii totale de 2.195.329.755 lei. Sunt datoriile din bilanț, nu restanțele la bugetul de stat, care se publică separat de ANAF.
Ce scor de risc are COMPANIA NATIONALA DE CAI FERATE "CFR" SA?
44 din 100, clasa D (risc ridicat), calculat din solvabilitate, lichiditate, profitabilitate, îndatorare, tendință și istoricul rezultatelor.
COMPANIA NATIONALA DE CAI FERATE "CFR" SA este în insolvență?
În registrul comerțului, firma figurează ca activă. Publicațiile din Buletinul Procedurilor de Insolvență, dacă există, sunt listate mai jos.
Ce cod CAEN are COMPANIA NATIONALA DE CAI FERATE "CFR" SA?
Activitatea principală este CAEN 5221 — Activităţi de servicii anexe pentru transporturi terestre.

Datele provin din surse publice oficiale — Ministerul Finanțelor, ANAF, Registrul comerțului, ARR, ANRE, SICAP, BPI și Monitorul Oficial — și sunt prezentate așa cum au fost publicate. Aceleași date sunt disponibile și prin API. Reprezinți firma? .